DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Wielkie gwiazdy Grand Prix Komeda 2023: Marian Dziędziel, Katarzyna Figura, Krzysztof Zanussi

Podczas 12. festiwalu Grand Prix Komeda Ostrów Wielkopolski będzie gościł m.in. Katarzynę Figurę, Krzysztofa Zanussiego i Mariana Dziędziela. To wybitne, które uświetnią tegoroczne święto filmu i kina. Festiwal odbędzie się w dniach 12-17 czerwca.

materiały organizatora

Krzysztof „Komeda” Trzciński jest dla kina marką samą w sobie. Dzięki niemu także o Ostrowie Wielkopolskim słychać regularnie, o co z coraz większą skutecznością zabiegają osoby związane w tym mieście z kulturą. Za sprawą festiwalu Grand Prix Komeda o tym święcie kina i filmu mówi się w coraz większej liczbie miejsc i wybitni twórcy coraz częściej odpowiadają pozytywnie na zaproszenia organizatorów.

W 2023 roku do Ostrowa Wielkopolskiego przyjadą m.in. Katarzyna Figura, Krzysztof Zanussi oraz Marian Dziędziel. – Wielkie nazwiska to zawsze wielka radość każdego festiwalu, nazwiska takie jak Katarzyna Figura, Krzysztof Zanussi czy Marian Dziędziel to dla nas radość zwielokrotniona – zaznacza Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny festiwalu filmowego Grand Prix Komeda.

Na srebrnym ekranie będzie okazja zobaczyć tym razem najnowszą fabułę Zanussiego zatytułowaną „Liczba doskonała”, a Katarzyna Figura zagości na scenie dwukrotnie po filmach „Chrzciny” i „Ajlawju”. Natomiast Mariana Dziędziela będzie można spotkać opowiadającego o obrazie „Piąta pora roku”. Jako organizatorzy mamy w tym roku wielką satysfakcję. Grand Prix Komeda to już marka. Festiwal ważny nie tylko dla twórców muzyki filmowej, ale także dla najważniejszych nazwisk polskiego kina i kultury. Jestem szczęśliwy, że zaproszenie w tym roku przyjęli najwięksi artyści. Szanowani, lubiani, doceniani – dodaje szef festiwalu.

Goście pierwszego dnia festiwalu

Marian Dziędziel spotka się z uczestnikami festiwalu pierwszego dnia 12. edycji Grand Prix Komeda, a więc 12 czerwca. Aktor wystąpił w ponad 60 produkcjach filmowych. Były to m.in. „Perła w koronie” (1971), „Śmierć jak kromka chleba” (1994), „Wszyscy jesteśmy Chrystusami” (2006), „Wesele” (2004), Dom zły (2009), „Róża” (2011). Dwa razy wygrał Złote Lwy za role w „Weselu” i „Krecie”.

Aktor spotka sie z uczestnikami festiwalu po projekcji filmu „Piąta pora roku” w reż. Jerzego Domaradzkiego. Razem z nim na scenie zasiądzie Jerzy Satanowski – autor muzyki do tego obrazu. Ten ostatni będzie w Ostrowie Wielkopolskim gościem specjalnym festiwalu i odbierze Nagrodę Grand Prix Komeda za Całokształt Twórczości.

CZYTAJ TEŻ: Muzyka Komedy w trzech odsłonach. To wszystko podczas nadchodzącego festiwalu

Gość drugiego dnia festiwalu

Drugiego dnia festiwalu (13 czerwca) fani kina będą mieli okazję spotkać Krzysztofa Zanussiego – jednego z najwybitniejszych reżyserów w historii polskiego kina. To on stoi m.in. za filmami: „Struktura kryształu” (1968), „Iluminacja” (1973), „Rok spokojnego słońca” (1984), „Persona non grata” (2004), „Rewizyta” (2009) i „Obce ciało” (2014).

Krzysztof Zanussi wielokrotnie był nagradzany za reżyserię na międzynarodowych festiwalach, a jego praca nie opiera się wyłącznie na kinematografii. Wiele pracy i zapału włożył również w rozwój teatru tworząc różnego rodzaju sztuki. Dzieli się wiedzą ze studentami w Polsce i za granicą. W swoich filmach skupia się m.in. na problematyce moralnej i psychologicznej, które ukazują wewnętrzne życie bohaterów.

Krzysztof Zanussi pokaże u nas swój najnowszy film, „Liczbę doskonałą”, nawiązujący tematycznie do „Iluminacji” czy „Gór o zmierzchu”, pierwszych wybitnych filmów reżysera. Ewa Smolińska w rozmowie z Krzysztofem Zanussim poruszy również wątek wydanego niedawno wywiadu-rzeki, w którym twórca „Cwału” rozlicza się z przeszłością, z ciekawością przyglądając się przyszłości – mówi Łukasz Maciejewski.

Dwukrotny gość trzeciego dnia festiwalu

Kolejny dzień filmowej uczty (14 czerwca) uświetni spotkanie z udziałem Katarzyny Figury. Ona również – podobnie jak Krzysztof Zanussi – dwukrotnie została nagrodzona „Złotymi Lwami”, ale zdobyła je w zupełnie innej kategorii – dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za role w filmach: „Ajlawju” Marka Koterskiego i „Ubu król” Piotra Szulkina. Jest również laureatką Polskiej Nagrody Filmowej za główną rolę kobiecą w filmie „Żurek” Ryszarda Brylskiego.

Katarzyna Figura, wybitna aktorka teatralna i filmowa, spotka się z ostrowianami dwukrotnie. Przy okazji projekcji najnowszego filmu, „Chrzciny” w reżyserii Jakuba Skoczenia, z wybitną pierwszoplanową rolą, oraz „Ajlawju” Marka Koterskiego. „Ajlawju” oraz „Piąta pora roku” – tutaj gościem będzie sam Marian Dziędziel – to z kolei filmy pokazane w ramach retrospektywy Jerzego Satanowskiego, tegorocznego laureata nagrody za całokształt twórczości artystycznej – wyjaśnia dyrektor artystyczny Grand Prix Komeda Łukasz Maciejewski.

Z aktorką będzie można się spotkać po projekcji filmu „Chrzciny”, a także po seansie filmu „Ajlawju”, kiedy będzie odpowiadać na pytania razem z Jerzym Satanowskim.

Jak każdego roku festiwal staje się przystankiem przed srebrnym ekranem. Nie lada gratką dla entuzjastów X Muzy z pewnością jest fakt, że wielkie nazwiska z plakatów filmowych, z ekranu małego i dużego, ludzie wielkiego formatu stają tuż obok nas i są na wyciągnięcie dłoni. Nie inaczej będzie w tym roku. To za sprawą interesującego, na miarę skrojonego programu, który pasuje wręcz idealnie do komedowego festiwalu, Ostrów znów na chwilę stanie się stolicą polskiego filmu, a w zasadzie stolicą muzyki do polskiego filmu.
To tutaj się spotykają światy – muzyka, sztuki wizualne, film. Taki miks gatunkowy z pewnością będzie propozycją dla niejednego, nawet najbardziej wymagającego odbiorcy –
mówi Maria Szeląg, dyrektor Ostrowskiego Centrum Kultury i festiwalu Grand Prix Komeda.

12. Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy odbędzie się w Ostrowie Wielkopolskim w dniach od 12 do 17 czerwca. Jego organizatorami są: Ostrowskie Centrum Kultury i Miasto Ostrów Wielkopolski.

ZOBACZ WIĘCEJ WYDARZEŃ W NASZYM KALENDARZU

1 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • R
    Rosemary

    poniedziałek, 22 maja, 2023

    A tymczasem kino Komeda ZAMKNIĘTE …Co za ironia losu…A mural Trzcińskiego nad sklepem monopolowym przypomina : nie pij i nie baluj – alkohol przyczyną śmierci….

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz