Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Największą zmianą, którą od razu zobaczą zwiedzający po zakończonym remoncie wnętrz, będzie amfilada. Z przejścia tego, łączącego dwa skrzydła budynku, korzystali właściciele pałacu przez całe lata – od jego powstania w połowie XIX wieku. Dopiero w XX wieku zostało ono zamurowane. Teraz, za sprawą remontu, dawna amfilada została odtworzona, ponadto wykonano szyb windy, wykuto bruzdy w ścianach pod montaż instalacji klimatyzacyjnej i wentylacyjnej oraz infrastruktury teletechnicznej. Zerwano też zniszczone parkiety. Wymieniono również trzy monumentalne okna znajdujące się w holu pałacu.
Budynek jest przygotowywany do urządzenia w nim ekspozycji stałej prezentującej historię i kulturę Ziemi Jarocińskiej i przeniesienia zbiorów Muzeum Regionalnego z ratusza. Ta część zadania realizowana będzie w kolejnym etapie prac.
Po remoncie, który ma się zakończyć w pierwszej połowie przyszłego roku, w pałacu będzie miała swoje miejsce nie tylko wspomniana już wystawa. W holu budynku powstanie kameralna sala koncertowa, ponadto muzeum zyska salę warsztatową i wystaw czasowych oraz magazyny.
Budynek wpisany jest w pejzaż Jarocina od blisko 170 lat. Jego budowa rozpoczęła się w 1848 roku. Za projekt odpowiedzialny był uznany niemiecki architekt Friedrich August Stüler. Z historią pałacu nierozerwalnie związana jest szlachecka rodzina Radolińskich. Zwłaszcza Władysław – inicjator powstania pałacu i jego syn – Hugon, który zadbał o bogate wyposażenie wnętrz. Podczas swej ponad 170-letniej historii był kilkakrotnie przebudowywany. Przełomowym momentem i dla budynku, i dla jego właścicieli był 1917 rok. Wtedy obiekt w dużej części strawił ogień.
Pałac obecnie jest siedzibą Muzeum Regionalnego, ponadto znajdują się tutaj biblioteka i szkoła muzyczna.
Prace w pałacu realizowane są w ramach projektu „Rewitalizacja, konserwacja, renowacja i adaptacja zabytkowego założenia pałacowo-parkowego w Jarocinie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Gminy Jarocin. Wartość inwestycji wynosi 14 183 967,15 złotych, z czego 7 484 483,01 złotych to środki europejskie. Zakończenie wszystkich prac objętych projektem nastąpi z końcem 2021 roku.
Skomentuj ten wpis jako pierwszy!
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz