W kościele katolickim obchodzony jest właśnie Wielki Piątek. To wspomnienie męki i śmierci poprzez Jezusa poprzez ukrzyżowanie. Tego dnia nie jest sprawowana liturgia eucharystyczna. Do obchodów wielkopiątkowych zaliczana jest jednak Msza Wieczerzy Pańskiej odprawiana w Wielki Czwartek.
Jest to dzień zadumy nad tym, co wydarzyło się dwa tysiące lat temu. Obowiązuje post ścisły oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w kościołach na całym świecie odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej. To także dzień Liturgii Męki Pańskiej. Radykalnie zmienia się wystrój ołtarza, który zostaje obnażony. Zdejmowane są obrusy, świeczniki, a krzyż zostaje zasłonięty.
Tradycja nakazuje też przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego na znak obecności Chrystusa właśnie tam i w oczekiwaniu na jego zmartwychwstanie.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych życzenia Polakom złożył papież Franciszek, który odniósł się w nich do trwającego Triduum paschalnego. “Wchodzimy w Triduum paschalne, w tajemnicę męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Jego zbawcze dzieło jest ostatecznym objawieniem miłości Boga, który przebacza, okazuje miłosierdzie i daje nam nowe życie. Niech radość wielkanocnego poranka, pomimo zmagań z pandemią, opromieni was nadzieją, ufnością i pokojem. Życzę wam radosnego spotkania ze Zmartwychwstałym Panem i z serca wam błogosławię” – powiedział Ojciec Święty.
Wielki Piątek w Telewizji Proart
- 14.30 – Wywiad z Biskupem Damianem Brylem, nowym ordynariuszem Diecezji Kaliskiej (powtórka),
- 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego (Nowenna do Miłosierdzia Bożego przed Parafialnym Odpustem w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wielkopolskim),
- 18.00 – Droga Krzyżowa,
- 18.30 – Triduum Paschalne – Wielki Piątek,
- 18.40 – Nabożeństwo Męki Pańskiej (nie odprawia się w tym dniu mszy św.).
ZOBACZ PEŁNY PLAN TRANSMISJI NA WIELKI TYDZIEŃ W TELEWIZJI PROART