Wielka Sobota. W oczekiwaniu na powstanie z martwych

1
Fot. Pixabay
To ostatni dzień Triduum paschalnego. W Wielką Sobotę święcimy pokarmy na znak rodzącego się życia i w wyciszeniu oczekujemy zmartwychwstania, które ma wkrótce nastąpić.

Wielka Sobota, którą obchodzimy, jest zakończeniem Wielkiego Tygodnia oraz Triduum Paschalnego. To także czas wyciszenia w związku z żałobą po śmierci Jezusa na krzyżu oraz wyczekiwanie na to, co ma się wydarzyć i zmienić świat, a więc na Zmartwychwstanie Pańskie.

W czasie liturgii odnawiane są przyrzeczenia chrzcielne, poświęcone zostają też ogień, ciernie i kadzidła, a także paschał. Również tego dnia (podobnie jak w Wielki Piątek) nie odprawia się mszy św. Po zmroku odprawiana jest msza Wigilii Paschalnej, która jest częścią liturgii Niedzieli Wielkanocnej.

W Wielką Sobotę święcone są także pokarmy. W tym roku, podobnie jak w poprzednim, z powodu pandemii koronawirusa może być to utrudnione. Dlatego władze kościelne wyszły naprzeciw oczekiwaniom oraz wątpliwościom wiernych i poinformowały o możliwości pobłogosławienia pokarmów w domach.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Boisz się pójść ze święconką do kościoła? Nie musisz. Jest inne rozwiązanie

Wielka Sobota w Telewizji Proart

  • 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego,
  • 17.30 – Wywiad z Biskupem Damianem Brylem, nowym ordynariuszem Diecezji Kaliskiej (powtórka),
  • 17.50 – Triduum Paschalne – Wielka Sobota,
  • 20.45 – Triduum Paschalne – Wielka Sobota (powtórka),
  • 21.00 – Wigilia Paschalna (odprawiana w Noc Zmartwychwstania Chrystusa).
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick