Ważne zmiany. Miału już nie kupisz, jeśli masz kocioł o mocy do 1MW

2
zdjęcie poglądowe | Fot. Pixabay
1 lipca weszły w życie przepisy dotyczące zakupu miału węgla kamiennego m.in. do ogrzewania domów (chodzi o rynek kotłów małej mocy do 1MW). Ministerstwo Klimatu podkreśla, że podjęło tę decyzję, aby poprawić jakość powietrza w Polsce. Zmiany zostały zatwierdzone w Rozporządzeniu Ministra Energii z 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych.

Z różnych zestawień wynika, że miał węglowy jest jednym z najpopularniejszych materiałów opałowych wybieranych w ostatnich latach przez polskie rodziny. Od teraz – zgodnie z wytycznymi ministerstwa – nie będzie dostępny na dotychczasowych zasadach.

Sprzeciw w tej sprawie wyraziła Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla (IGSPW), która zaapelowała do ministerstwa o to, by nowe przepisy weszły w życie za dwa lata. Jak czytamy na stronie tej instytucji, decyzja ministerstwa “spowoduje rozregulowanie rynku energetycznego oraz powiększenie szarej strefy, Ucierpią na tym gospodarstwa domowe oraz uczciwi przedsiębiorcy, Użytkownicy kotłów miałowych poniżej 1MW nie są gotowi na taką transformację ze względu na kryzys ekonomiczny spowodowany COVID-19”.

Jak wynika z informacji przekazywanych przez Ministerstwo Klimatu, w sprzedaży dla rynku kotłów o mocy do 1MW pozostaje nadal tzw. ekomiał. W rozporządzeniu określono dla niego wyższe normy jakościowe dot. zawartości popiołu (do 10 proc.) i wartość opałową (min. 24 GJ na tonę).

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick