W walce o czyste powietrze. Światowa rewolucja w pleszewskiej szkole!

2
Fot. UMiG Pleszew
Rewolucyjne na skalę światową urządzenie do oczyszczania powietrza zamontowano w jednej z pleszewskich szkół, a konkretnie w Zespole Szkół Podstawowych nr 2. Urządzenie ma obniżyć stężenie patogenów w powietrzu i pochłaniać także smog. Ma to zapewnić zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli, a twórcy maszyny liczą na to, że już niedługo pojawią się w domach.

Rewolucja o nazwie Respireco ma szansę zrewolucjonizować podejście do oczyszczania powietrza w obiektach zamkniętych. Prace nad projektem trwały przez cztery lata w jednej z pleszewskich firm. Teraz urządzenie zostało zamontowane w Zespole Szkół Podstawowych nr 2. Urządzenie działa na zasadzie klimatyzacji. Schładza lub ogrzewa powietrze, ale także oczyszcza z groźnych patogenów, smogu. Działa również przeciwpożarowo i zapobiega przenoszeniu się ognia i dymu do sąsiednich pomieszczeń.

Urządzenie pozwala także na obniżenie rachunków za prąd poprzez zapewnienie odzysku ciepła ze sprawnością większą niż 97%. – Tworząc to urządzenie wraz z całym zespołem sugerowałem się tym, jak funkcjonują ssaki oraz ich sposobem oddychania. I tak po dwóch latach mozolnych badań powstało urządzenie Respireco, które swoją skutecznością wprowadziło w zakłopotanie niejednego naukowca, m. in. z Instytutu Techniki Cieplnej w Warszawie, gdzie urządzenie było badane i testowane – mówi Krzysztof Bruzi, twórca urządzenia.

Zostało już ono opatentowane w Polsce i w innych krajach na świecie. Niedługo do listy dołączy Australia i Chiny. Zainteresowany jest także pleszewski samorząd, który planuje systematycznie wyposażać w nie placówki oświatowe. To troska o zdrowie naszych mieszkańców i kolejny przykład współpracy z lokalną firmą we wspólnej walce o czyste powietrze – mówi Arkadiusz Ptak, włodarz Pleszewa.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Oby urządzenie było lepiej dostosowane do warunków panujących w salach lekcyjnych niż mało wydajne oczyszczacze powietrza, które trafiają do szkół i przedszkoli w wyniku nieprzemyślanych zasad przetargów. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że we wspomnianych przetargach głównym kryterium pozostaje niski koszt zakupu, to nawet w przypadku dużej skuteczności zaprezentowanego tutaj urządzenia, nie trafi ono do większej liczby placówek z uwagi na cenę, bo raczej będzie ona wysoka.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick