W tym roku zakwitł wcześniej niż zwykle. Wawrzynka wilczełyko można podziwiać na terenie „Wydymacza”

2
To rzadki, chroniony gatunek krzewu - wawrzynek wilczełyko pokazał już swoje różowo-fioletowe oblicze. Zwykle kwitnie na przełomie marca i kwietnia. Czy okaz, który można spotkać na terenie rezerwatu "Wydymacz" w Nadleśnictwie Antonin jest jednym z pierwszych zwiastunów przedwczesnej wiosny? Wszystko na to wskazuje, chyba, że zima nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa i pojawi się na przykład... w kwietniu.

Wawrzynek wilczełyko to krzew, który kwitnie jeszcze przed wypuszczeniem liści. Choć rozkwita w pięknym różowym kolorze, ma swoją mroczną stronę, o której wiedza może nas uchronić przed nieprzyjemnościami. – Po pierwsze jest to roślina chroniona, a po drugie silnie trująca dla człowieka. Skosztowanie kilku jagód czy nawet płatków kwiatów może powodować silne zatrucia, bóle brzucha, w przypadku dzieci nawet śmierć. Kontakt skóry człowieka z wawrzynkiem może powodować pęcherze i owrzodzenia – wyjaśnia Klaudyna Herbich z Nadleśnictwa Antonin. Dlatego przestrzegamy – podziwiajmy, fotografujmy, ale nie dotykajmy!

CZYTAJ: Mieszkańcy: „Wycinają drzewa przy Waryńskiego. Wieruchowski: „Były spróchniałe”

Wiosnę widać już na każdym kroku. Co sprawia, że przyroda szybciej budzi się do życia? To przede wszystkim zmiany klimatu. – Wysoko temperatura i brak pokrywy śnieżnej podczas tegorocznej zimy sprawiły, że na wielu roślinach pojawiają się już pierwsze pączki, pierwsze liście – dodaje Klaudyna Herbich.

Zmiany widać też w świecie zwierząt. – Takie zwierzęta jak borsuk, jak zasypiający również jenot, jak hibernujący jeż potrafią się wybudzić, ze względu na to, że te temperatury są wyższe niż o tej porze roku normalnie by były – tłumaczy z kolei Iwona Mazur, także pracownik Nadleśnictwa Antonin.

Pogoda od kilku lat coraz częściej płata nam figle. Zazwyczaj wszyscy życzą sobie śniegu na święta, lubi się on więc pojawić na Wielkanoc. Czy w tym roku aura pozostanie wiosenna aż do 21 marca? Czas pokaże.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

    • Wstaw swoje zdjęcie ślicznotko porównamy, a dzięki temu,że szkodliwy jeszcze nie wyginą

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick