Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Wawrzynek wilczełyko to krzew, który kwitnie jeszcze przed wypuszczeniem liści. Choć rozkwita w pięknym różowym kolorze, ma swoją mroczną stronę, o której wiedza może nas uchronić przed nieprzyjemnościami. – Po pierwsze jest to roślina chroniona, a po drugie silnie trująca dla człowieka. Skosztowanie kilku jagód czy nawet płatków kwiatów może powodować silne zatrucia, bóle brzucha, w przypadku dzieci nawet śmierć. Kontakt skóry człowieka z wawrzynkiem może powodować pęcherze i owrzodzenia – wyjaśnia Klaudyna Herbich z Nadleśnictwa Antonin. Dlatego przestrzegamy – podziwiajmy, fotografujmy, ale nie dotykajmy!
CZYTAJ: Mieszkańcy: „Wycinają drzewa przy Waryńskiego. Wieruchowski: „Były spróchniałe”
Wiosnę widać już na każdym kroku. Co sprawia, że przyroda szybciej budzi się do życia? To przede wszystkim zmiany klimatu. – Wysoko temperatura i brak pokrywy śnieżnej podczas tegorocznej zimy sprawiły, że na wielu roślinach pojawiają się już pierwsze pączki, pierwsze liście – dodaje Klaudyna Herbich.
Zmiany widać też w świecie zwierząt. – Takie zwierzęta jak borsuk, jak zasypiający również jenot, jak hibernujący jeż potrafią się wybudzić, ze względu na to, że te temperatury są wyższe niż o tej porze roku normalnie by były – tłumaczy z kolei Iwona Mazur, także pracownik Nadleśnictwa Antonin.
Pogoda od kilku lat coraz częściej płata nam figle. Zazwyczaj wszyscy życzą sobie śniegu na święta, lubi się on więc pojawić na Wielkanoc. Czy w tym roku aura pozostanie wiosenna aż do 21 marca? Czas pokaże.
piątek, 28 lutego, 2020
A co tu podziwiać? Zwykły badyl i do tego jeszcze szkodliwy. Ani to ładne ani praktyczne.