W pożarze stracili wszystko. Hufiec ZHP Krotoszyn powstaje na nowo

0
14 lipca na terenie dawnej jednostki wojskowej w Krotoszynie wybuchł olbrzymi pożar. Ogień strawił budynek, w którym znajdowało się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, szkoła muzyczna, a także Hufiec ZHP Krotoszyn. Harcerze stracili wszystko, ich siedziba nie nadaje się do użytku. Chcą od nowa stanąć na nogi. Lokum już mają. Brakuje tylko pieniędzy.

– To były pomieszczenia biurowe, harcówki i magazyn podręczny. Straciliśmy komputery, całą księgowość. W magazynie znajdowały się nowe koszulki na 100-lecie ZHP Krotoszyn, nowe namioty, projektor. Straciliśmy też całe archiwum, wszystkie dokumenty dotyczące zdobycia stopni instruktorskich przez naszych wychowawców. Spłonęło też całe archiwum historyczne, pocztówki, dyplomy. To wszystko było już przygotowane na obchody 100-lecia Hufca – wymienia Krzysztof Manista, były komendant Hufca ZHP Krotoszyn. – Jedyne co ocalało to lilijka ze sztandaru. A ocalała tylko dlatego, że miała już swoje lata i była wykonana z dobrego metalu. Magazyn, który na szczęście był obok też nie ucierpiał. Tam trzymamy namioty, materace więc mamy chociaż możliwość pojechania na biwak – dodaje Manista.

ZOBACZ: Płonie szkoła muzyczna w Krotoszynie

Gmina przekaże Hufcowi pomieszczenia przy ulicy Woskowej, które od dwóch lat stoją i nikt z nich nie korzysta. Z racji tego, że lokale nie były użytkowane przez dwa lata, trzeba wymienić tam wszystko od podstaw. Do wymiany są okna, trzeba odmalować pomieszczenia, zagipsować ściany. Potrzebujemy wykładzin, bo zajęcia dla zuchów odbywają się głównie na podłodze. Nie ma ławek, stołów, krzeseł, biurek, szaf, nie ma nic. Wszystko musimy odbudować od podstaw – wymienia Krzysztof Manista. – Zgłosił się sponsor, dzięki któremu dostaniemy drzwi więc o to nie musimy się już martwić. Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej obiecało nam, że w nowym lokalu podłączą wodę, prąd, zostaną założone kaloryfery. Jest tam stary piec węglowy, który trzeba wymienić, bo nie spełnia wymogów bezpieczeństwa. Trzeba zbudować komin. To wszystko już zostało wycenione na 10 tysięcy złotych  – dodaje.

Władze Hufca ZHP zdecydowali o utworzeniu zbiórki. Pomysł na zbiórkę był wspólny. Obecnie do Hufca ZHP Krotoszyn należy około 200 harcerzy.

Zbiórka została utworzona pod TYM ADRESEM.

W planach Hufca jest także zorganizowanie charytatywnego biegu, podczas którego zbierane będą pieniądze na remont. W sierpniu odbędzie się także Zlot Hufca ZHP w Gdańsku. Tam też będzie prowadzona zbiórka na rzecz krotoszyńskiej placówki.

fot. ZHP Krotoszyn
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick