W masowym grobie odnaleźli szczątki 13 żołnierzy i monety z czasów cara Mikołaja II

2
screeny z facebook.com/PBHiAPOMOST
Szczątki 13 niemieckich żołnierzy, nieśmiertelniki i rublówki z czasów cara Mikołaja II odnaleziono w anonimowym grobie w miejscowości Czarnylas. Tam grupa POMOST prowadziła pod koniec czerwca prace archeologiczne.

Na końcu czerwca Czarnylas w powiecie ostrowskim stał się miejscem pracy dla członków Pracowni Badań Historycznych i Archeologicznych POMOST specjalizującej się poszukiwaniach grobów i mogił żołnierzy oraz cywili, którzy zginęli w czasie II wojny światowej.

W masowym i bezimiennym grobie znajdującym się na cmentarzu ewangelickim w tej miejscowości znaleziono szczątki 13 niemieckich żołnierzy, ale to nie wszystko. „Odnaleźliśmy cztery przełamane znaki tożsamości oraz grawerowaną złotą obrączkę. Wśród odkrytych przedmiotów był także zespół pięciu złotych 10-rublówek wybitych za czasów cara Mikołaja II (przełom XIX i XX wiek – przyp. red.)” – czytamy w informacji opublikowanej przez grupę POMOST na ich fanpage’u.

Archeolodzy działający w tej grupie prowadzą badania i ekshumacje na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z PRAC ARCHEOLOGICZNYCH

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. 5
    5

    Monety mikołaja sprzedać i dać na wszytkich biednych i na Ukrainę aby wojna się zakończyła…. A nie przechowywać i cenić jak skarb….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick