W Jarocinie inwestują w biogaz, a w Ostrowie chcą wodoru

3
Zakład Gospodarki Odpadami - Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie / fot. UM Jarocin
Zakłady zajmujące się zagospodarowaniem odpadów w Jarocinie i Ostrowie Wielkopolskim mają plany związane z pozyskiwaniem energii, ale każda z tych instytucji wybrała inną drogę. Pierwsi stawiają na biogaz, a drudzy na wodór.

Pod Jarocinem rozbudowują instalację pozwalającą na wytwarzanie biogazu, a w Ostrowie Wielkopolskim chcą skupić się na przetwarzaniu odpadów z tworzyw sztucznych i wytwarzaniu wodoru. Przedstawiciele Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów podpisali list intencyjny i chce współpracować z firmą Hydrogen Utopia International PLC. Zakład Gospodarki Odpadami – Wielkopolskie Centrum Recyklingu już wydaje pieniądze. Tylko na rozbudowę systemu kogeneracyjnego władze spółki chcą wydać ponad 5 mln zł.

Kogeneracja i biogaz w ZGO-WCR w Witaszyczkach

W Witaszyczkach pod Jarocinem, a więc tam gdzie siedzibę ma ZGO sp. z o.o. w Jarocinie – Wielkopolskie Centrum Recyklingu, planują zainwestować pieniądze w rozbudowę systemu kogeneracji. Rozpoczęły się prace związane z zaprojektowaniem i budową dodatkowego zespołu kogeneracyjnego wraz z instalacją doczyszczania i osuszania biogazu. Koszty tej inwestycji oszacowano na ponad 5 mln zł.

To część zakrojonej na szeroką skalę inwestycji opiewającej na kwotę 100 mln zł, w skład której ma wejść budowa placów do przerobu odpadów poremontowych, a także kompostowania bioodpadów. W ramach rozbudowy zakład wzbogaci się o drugi fermenter do przetwarzania odpadów biodegradowalnych i nowy agregat kogeneracyjny. Zmodernizowana zostanie także stacja transformatorowa, wydzielone mają zostać również boksy magazynowe i kupiony sprzęt mobilny. Przedstawiciele gminnej spółki planują w ten sposób rozbudować instalację do kompostowania bioodpadów stanowiących odpady komunalne oraz inne odpady ulegające biodegradacji.

50 mln zł to dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 22 mln zł pochodzi z pożyczek i pieniędzy unijnych. Pozostałe część tej kwoty to wkład ZGO-WCR.

RZZO w Ostrowie chce produkować wodór

Pomysł na wytwarzanie energii z odpadów mają także przedstawiciele Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim, którzy podpisali list intencyjny dotyczący budowy instalacji do przetwarzania odpadów na wodór. Chcą w tej sprawie podjąć współpracę z firmą Hydrogen Utopia International PLC (w skrócie „HUI”). „To firma będąca pionierem w dziedzinie technologii przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na wodór. Jej polska spółka Hydropolis United sp. z.o.o., podpisała list intencyjny z RZZO” – wyjaśniają przedstawiciele miasta.

Wytwarzanie wodoru i stawianie na ten rodzaj paliwa w gospodarce to nośny temat, który od kilku lat zdobywa coraz więcej zwolenników, ale jego szerokie wykorzystanie wiążące się z jego wcześniejszym wytworzeniem na dużą skalę to melodia przyszłości. „Proces HUI przetwarzania odpadów plastikowych na wodór, wykorzystujący technologię DMG®, jest wydajną, solidną, naukowo ugruntowaną i przyjazną dla środowiska technologią, która przekształca zużyte tworzywa sztuczne w źródło energii. Systemy te są skalowalne i można je dostosować do specyfiki i charakterystyki danego miejsca. Zakład może być zbudowany na powierzchni zaledwie 1,5 hektara i z łatwością połączony z istniejącymi obiektami utylizacji odpadów. HUI nabyło wyłączne prawa do wprowadzania technologii DMG® na rynek węgierski, polski i grecki oraz prawa niewyłączne dla reszty świata” – przekonują przedstawiciele tej spółki.

Wiceprezydent Mikołaj Kostka wyjaśnia, że instalacja, która w przyszłości ma się stać częścią RZZO, będzie miała zdolność przetwarzania do 40 ton odpadów z tworzyw sztucznych na dobę i produkcji 2-3 ton wodoru w ciągu 24 godzin, a także energii elektrycznej i cieplnej. – Dołożymy wszelkich starań, aby pozyskać dla zakładu zewnętrzne źródła finansowania. Planujemy również, by produkowana energia cieplna była wprowadzona do miejskiego systemu ciepłowniczego, co w znaczący sposób zminimalizuje wzrosty cen – komentuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick