W 12. rocznicę katastrofy smoleńskiej oddali hołd ofiarom [ZDJĘCIA]

1
Fot. UM Ostrów
10 kwietnia 2022 roku przypada 12. rocznica katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób. Wśród nich byli najwyżsi przedstawiciele władz państwowych, wojskowych, parlamentarzyści, członkowie wielu organizacji, a także rodziny ofiar mordu katyńskiego z 1940 roku. Samorządowcy i delegacje reprezentujące lokalne środowiska w regionie uczcili w niedzielę pamięć ofiar katastrofy złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

W 12. rocznicę katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w okolicach Smoleńska, delegacje w wielu miastach Polski złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach i pod tablicami upamiętniającymi tragiczne wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku.

CZYTAJ TEŻ: „Decyzja w tej sprawie jest dość jednoznaczna” – włodarze z regionu rezygnują z włączenia syren alarmowych

W Ostrowie Wielkopolskim uczczono pamięć 96 ofiar w tym pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, a także ostatniego prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oddając hołd zmarłym pod tablicą pamiątkową zlokalizowaną przy Kościele pw. św. Antoniego.

Fot. UM Ostrów

Podobnie postąpiono w Kaliszu. Tam jednak oficjalna delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze na grobie Gabrieli Zych, kaliszanki, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. W grupie uczestniczących w tej symbolicznej uroczystości znaleźli się także przedstawiciele władz państwowych i członkowie rodziny zmarłej tragicznie szefowej kaliskiego Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska”. „Pamięć wszystkich 96 osób, które wówczas zginęły, uczciliśmy dokładnie o godzinie 8:41 minutą ciszy. Cześć ich pamięci!” – napisał na fanpage’u prezydent Kalisza Krystian Kinastowski.

Fot. fanpage Krystiana Kinastowskiego

W Pleszewie natomiast burmistrz wziął udział w mszy św. z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej, ale zapalił też znicz pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia. Katyń 1940. Ludobójstwo. Wydawałoby się, że już nigdy taka historia się nie powtórzy… Niestety znów rosyjski reżim dał o sobie znać… Uczestnicząc dziś w mszy św. z okazji rocznicy katastrofy smoleńskiej wspominam tych, którzy zginęli 12 lat temu, oddaję szczególnie hołd ofiarom zbrodni katyńskiej , a myślami jestem z tymi, którzy muszą przeżywać okrucieństwo wojny” – czytamy na fanpage’u włodarza.

Fot. fanpage Arkadiusza Ptaka

Podobne uroczystości miały miejsce także w innych zakątkach naszego regionu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick