VII Festiwal Smaków – królowały egzotyczne grzyby z regionu

3
Naturalnie występuje na terenach stepowiejących, w odpowiednich warunkach mógłby wyrosnąć nawet gdzieś na nadmorskiej polskiej plaży. Nazwa jego brzmi egzotycznie, ale ma też polski odpowiednik swojego „imienia” - to boczniak mikołajowy. Właśnie od był jednym z bohaterów dzisiejszego VII Festiwalu Smaków organizowanego przez powiat ostrowski oraz Zespół Szkół Usługowych w Ostrowie Wielkopolskim. Jako drugi bohater u boku grzyba eryngii wystąpił też grzyb shii-take.

Siódma edycja ostrowskiego Festiwalu Smaków pokazuje, że w kuchni wszystko jest możliwe, a tematów do kulinarnego show organizatorom tego wydarzenia jeszcze długo nie zabraknie. Największym atutem imprezy organizowanej przez powiat i Zespół Szkół Usługowych jest fakt, że od lat bohaterem tematycznym jest produkt wytwarzany na terenie powiatu ostrowskiego. Tak też jest w przypadku grzybów eryngii i shii-take w wersji „bio”, które są produkowane w gminie Raszków od ponad 20 lat.

Grzyby eryngii i shii-take to odmiany nieco egzotyczne, bo naturalnie występują głównie we wschodniej Europie, północnej Afryce i centralnej Azji. Ich właściwości zdrowotne są nieopisane, bo w Azji grzyby shii-take spożywa się nie tylko jako produkt typowo wykorzystywany do dań, ale i w formie leków. To bardzo „wdzięczne” grzyby dla szefów kuchni, bo rosną szybko, wielu kucharzy twierdzi, że mają wyrazisty smak, a odpowiednio pielęgnowane w zamkniętej produkcji mogą urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów.

Dziś podczas VII Festiwalu Smaków w ostrowskim Zespole Szkół Usługowych pojawiło się blisko trzydziestu wystawców, jury oceniało potrawy zgłoszone do konkursu, najlepiej przygotowane stoiska nagradzane były tytułami „Kreatorów Kulinarnych”. Festiwal otwarty był także dla mieszkańców powiatu. Każdy kto otrzymał zaproszenie mógł posmakować przeróżnych dań z grzybami w roli głównej, ale nie tylko, bo nie zabrakło na przykład słodkości. Były dania kuchni wegetariańskiej, dania mięsne, przekąski, zupy… słowem – wszystko, w czym można było „przemycić” smak grzybów. Atrakcjami były także pokazy: kulinarny przygotowany przez szefa kuchni Magdalenę Ossowską oraz Jacka Nowickiego i barmański.

Relacja z VII Festiwalu Smaków w poniedziałkowych „Wydarzeniach” Telewizji Proart o 17:20, 20:00 i 22:30.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. Elżbieta Grochowska z Zębcowa była, a nie było Beaty Klimek? Poza tym jeżeli był Starosta, to gdzie był Wojtasz?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick