DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Uwolnij Wielkopolskę od smogu! Podpisz petycję

Petycja do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Badania naukowe pokazują, że zanieczyszczenia, którymi oddychamy w (m.in. pyły zawieszone, benzo(a)piren) wywołują zaostrzenia astmy i inne choroby górnych dróg oddechowych, zwiększają ryzyko zawału serca oraz nowotworów. Badania prowadzone przez polskich lekarzy wykazały zwiększone ryzyko zdrowotne dla płodu i rozwoju dzieci – są bardziej podatne na choroby niż ich rówieśnicy oddychający czystym powietrzem. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest palenie węglem (niejednokrotnie również śmieciami) w piecach domowych.

Uważamy, że w XXI wieku samorząd powinien zapewnić Wielkopolanom system ogrzewania bezpieczny dla zdrowia i życia mieszkańców. Rozdział II, Art.68., punkt 4 Konstytucji wyraźnie mówi, iż „władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska”. W Wielkopolsce dotychczasowe działania są niewystarczające.

Z tego powodu zwracamy się do władz samorządowych z apelem o wprowadzenie w Wielkopolsce uchwały antysmogowej wypracowanej przez zespół ekspertów (https://www.umww.pl/ogloszenie-o-przystapieniu-do-opracowania-projektow-uchwal-sejmiku-w-sprawie-wprowadzenia-ograniczen-lub-zakazow-w-zakresie-eksploatacji-instalacji-w-ktorych-nastepuje-spalanie-paliw). Należy jednocześnie zapewnić dofinansowanie do przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiany pieców węglowych na piece gazowe czy inne źródła ciepła nie powodujące niskiej emisji. Bez wprowadzenia uchwały antysmogowej przywrócenie jakości powietrza do poziomów bezpiecznych dla naszego zdrowia i życia nie jest możliwe. Uważamy także, że powinien powstać projekt dopłat dla ludzi najuboższych, których nie będzie stać na poniesienie zwiększonych kosztów ogrzewania.

Domagamy się również zwiększenia skuteczności działań straży gminnych w zwalczaniu palenia śmieci. Konsekwencją palenia śmieci muszą być wysokie i nieuchronne kary, które zniechęcą tych, którzy narażają na niebezpieczeństwo zdrowie i życie wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Stosowane obecnie przez Straże Gminne procedury kontroli są mało skuteczne, dlatego niezbędna jest ich modyfikacja.

Należy zaznaczyć, że zła jakość powietrza ma również wymiar finansowy. Generuje dodatkowe koszty opieki zdrowotnej. Może także znacząco obniżyć atrakcyjność Wielkopolski wśród turystów i inwestorów. Oczekujemy niezwłocznego podjęcia działań, które, w perspektywie kilkuletniej, doprowadzą jakość powietrza w Wielkopolsce do poziomów bezpiecznych dla naszego zdrowia i życia.

Napisz do autora

Komentarze (14)
  • A
    Anonim

    poniedziałek, 6 listopada, 2017

    dajcie zarobić na gaz prąd czy olej opałowy podpiszę petycje

    Odpowiedz
  • W
    Waldek

    wtorek, 7 listopada, 2017

    Święte słowa poprzednika, polskiego społeczeństwa nie stać na takie rozwiązania proponowane przez ekoterorystów i tym podobnym lobbystą.

    Odpowiedz
  • M
    mmm

    wtorek, 7 listopada, 2017

    najpierw dajcie godziwie zarobić jak na zachodzie, bo ceny gazu mamy jak oni, tyle że w przeliczeniu oni więcej zarabiają

    Odpowiedz
  • M
    mmm

    wtorek, 7 listopada, 2017

    palenie śmieci powinni tępić, ale co ma to wspólnego żeby zaraz zakazywać palenia miałem czy węglem

    Odpowiedz
  • T
    tom

    wtorek, 7 listopada, 2017

    Proponuję, żeby „redaktor” najpierw przedstawił w jasny i czytelny sposób co proponowana uchwała antysmogowa oznacza dla przeciętnego obywatela naszego województwa, jakie nakłada na niego obowiązki i jakie koszty z tego wynikają. Dopiero potem można apelować bądź nie o jej wprowadzenie. Na razie zaprezentowane zostały tylko 'hasła reklamowe”…

    Odpowiedz
  • S
    sawo

    wtorek, 7 listopada, 2017

    A może by tak napisać, co ta uchwała zmienia i co zwykły człowiek będzie musiał w związku z nią zrobić, bo piszecie tylko same hasła, a żadnych konkretów.

    Odpowiedz
  • A
    Anka

    wtorek, 7 listopada, 2017

    Proste rozwiązanie: znacząco zwiększyć podatek od nieruchomości tym, którzy ogrzewają nieodpowiednim paliwem. Albo obniżyć tym, którzy grzeją na gaz. Niech truciciele odczują finansową różnicę. NIE pozdrawiam smrodziarzy z ul. Przymiejskiej i całego Zacharzewa.

    Odpowiedz
  • J
    jjjjjjjjj

    wtorek, 7 listopada, 2017

    hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh

    Odpowiedz
  • D
    DD

    wtorek, 7 listopada, 2017

    Szanowny Panie Redaktorze.
    Napisał Pan zdecydowanie zbyt długi artykuł bo z wielu komentarzy widać, że czytający ogarnęli tylko nagłówek.
    Pozdrawiam serdecznie. Ja oczywiście popieram petycję w całej rozciągłości.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz