Uważaj na te e-maile! To oszustwo!

0
Fot. Taskin Ashiq / Unsplash
W internecie pojawiła się kolejna fala ataków ze strony cyberprzestępców. Próbują oni wykraść nasze dane wrażliwe, jak login i hasło w tym dane potrzebne do zalogowania się w bankowości elektronicznej. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji ostrzega, aby nie dać się nabrać na łudząco podobne treści i adresy e-mail, które tylko z pozoru przypominają te właściwe.

Cyberprzestępcy nie dają za wygraną. Po raz kolejny próbują przechwycić wrażliwe dane użytkowników internetu. O niepozornie wyglądających atakach przestrzega Biuro do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Zagrożenie, o którym mowa, a więc próba wykradania loginów i haseł poprzez e-mail była już znana wcześniej. Teraz jednak ruszyła nowa kampania przestępców i zagrożenie po raz kolejny jest większe.

Jak to działa? „Przestępcy wykorzystują odpowiednio spreparowane wiadomości e-mail, które mają nakłonić do pobrania złośliwego pliku” – informują funkcjonariusze. Fałszywe e-maile są wysyłane z zagranicznych serwerów i z adresu łudząco przypominającego autentyczny. To sprawia, że mamy do czynienia z usługą spoofingową. „Wśród używanych tytułów są m.in. powiadomienia o zapłacie bądź prośba o potwierdzenie otrzymania płatności. Dla nieświadomej osoby wiadomość może wyglądać jak autentyczna, w rzeczywistości załącznik dołączony do wiadomości zawiera złośliwe oprogramowanie, którego zadaniem jest przechwycenie danych wrażliwych np. loginu i hasła do logowania się do kanałów bankowości elektronicznej” – wyjaśniają policjanci.

Aby nie wpaść w pułapkę zastawioną przez cyberprzestępców, należy być bardzo ostrożnym i najlepiej kilka razy czytać treść maila. Warto także sprawdzić adres e-mail, z którego wiadomość została wysłana, a także porównać zawarte w niej dane z faktycznymi danymi zakupowymi.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick