DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

UWAGA! Ognisko ptasiej grypy w powiecie ostrzeszowskim [aktualizacja]

Aktualizacja 14:25

– Służby pracują nad usunięciem tego zagrożenia – powiedział nam na gorąco Krzysztof Lamek, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrzeszowie. 

Nieoficjlanie wiadomo, że ptasią grypą zarażone były kaczki znajdujące się na fermie drobiu w Bierzowie. Zdechło około 2 tysięcy tych zwierząt, które przebadano. Wiadomo, że wynik badań na fermie drobiu w Bierzowie okazał się pozytywny. Pobliskie samorządy zostały zobligowane do tego, aby zabezpieczyć drogi specjalnymi matami ze środkiem dezynfekującym. 

Aktualizacja 18:00

Na miejscu odnalezienia ogniska ptasiej grypy pracowali specjaliści ubrani w ochronne skafandry. Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu. Na posesji pojawił się specjalny pojazd z kastą, która prawdopodobnie będzie przewozić drób do zutylizowania. Wirus nie jest groźny dla ludzi, ale warto zachować kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny. 

Aktualizacja 19:00

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie wystąpienia w Polsce 31 ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że trzydzieste pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie utrzymującym około 3860 sztuk ptaków (kaczki, kury, perliczki, gołębie), położonym w  miejscowości Bierzów (gmina Kobyla Góra, powiat ostrzeszowski, województwo wielkopolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 17 stycznia 2017 r. z PIW-PIB w Puławach. Jest to pierwsze ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 u drobiu w województwie wielkopolskim.

Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina o konieczności stosowania przepisów zawartych w obowiązującym od dnia 28 grudnia 2016 r. rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091).

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz