DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Uwaga na cmentarne hieny!

Cmentarz, miejsce ostatecznego spoczynku z założenia powinien być przestrzenią wolną od jakiejkolwiek przestępczości. To jednak tylko teoria, bo w praktyce groby są okradane, a często też po prostu dewastowane. Do redakcji Telewizji Proart zgłosił się pan, który po wizycie na ostrowskiej nekropolii przy ulicy Limanowskiego odkrył, że mogiła jego krewnego została zniszczona. Takich przypadków niestety jest więcej.

Ryszard Przewdzięk, w zeszłym tygodniu odwiedził cmentarz komunalny w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Limanowskiego. To, co został na miejscu okazało się być dla niego bulwersującym odkryciem – Poszedłem na groby rodziny, m.in. na grób, który został  totalnie zdewastowany. okucia, które były w górnej płycie na narożnikach, w każdym z narożników zostały wyrwane, cokół pęknięty… Podejrzewam, że były przy tym cięższe narzędzia – mówi Ryszard Przewdzięk. Nagrobek, o którym mowa powstał w 1965 roku, w ocenie Ryszarda Przewdzięka powinien podlegać nadzorowi konserwatora zabytków.

Kradzieże na cmentarzach to częstszy problem niż dewastacje pomników. Wydawać się może, że złodziejom łatwiej jest działać w miejscu, w którym w ciągu dnia kręci się niewiele osób, do tego przychodzący tam ludzie mają ze sobą kwiaty, znicze, wiązanki. Łupy nie rzucają się więc w oczy przechodniów, kiedy złodzieje wynoszą je z nekropolii. Niewiele spraw związanych z dewastacją lub kradzieżami na cmentarzach jest zgłaszana na policję. Co jednak zrobić, by uchronić nagrobek przed atakiem przestępców? Tu musiałby wejść w grę stałe zabezpieczania kwiatów czy zniczy, co mija się z celem. – Ostrowska komenda odnotowała kilka interwencji, które dotyczyły  kradzieży mienia oraz dewastacji nagrobków. Najczęściej łupem złodziei padały takie coś, jak elementy nagrobków, bądź kwiaty – tłumaczy mł. asp. Ewa Gilińska-Jurasz. Podczas wizyty na nekropolii warto jednak pomyśleć o tym, jak osobiście nie stać się ofiarą np. złodziei. – Apelujemy, do mieszkańców, że dbali o własne mienie , jeśli idąc na cmentarz, by też rzeczy osobiste mieść zawsze mieć przy sobie. nawet, jeśli sprzątają te nagrobki i idą wyrzucić śmieci, to żeby zabierali te wartościowe rzeczy zawsze ze sobą – dodaje aps. Ewa Golińska

Dewastacje pomników i kradzieże na cmentarzach odbywają się głównie w celach zarobkowych. Złodzieje sprzedają swoje łupy, a splądrowane część nagrobków, np. te mosiężne czy metalowe są oddawane do skupów złomów. Tak zwane „hieny cmentarne” nie mają skrupułów.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • A
    abc

    sobota, 19 sierpnia, 2023

    komunalny? no chyba nie…

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz