Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.
Oczywiście, nie tylko dziś powinniśmy pamiętać o tym, że rozmowa przez telefon w czasie jazdy jest surowo zabroniona.
Policja przypomina, że trzymanie słuchawki lub mikrofonu w ręku, wybieranie numeru telefonu lub pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi, wyłącza jedną rękę, a tym samym utrudnia sprawne wykonywanie manewrów pojazdem przez kierującego. Nawet jeśli trwa to tylko klika sekund, pojazd pokonuje w tym czasie (w zależności od tego z jaką prędkością się porusza) kilkadziesiąt metrów. – Również rozmowa przez telefon podczas prowadzenia pojazdu zaburza percepcję kierującego i ma szereg negatywnych skutków. Rozproszenie uwagi związane z takim zachowaniem wpływa na wydłużenie drogi hamowania pojazdu, obniżenie zdolności płynnego prowadzenia, czy zachowanie bezpiecznej odległości od innych uczestników ruchu drogowego – mówi mł. asp. Anna Jaworska – Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Prawo o ruchu drogowym zabrania kierowcom korzystania podczas z jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Powinniśmy korzystać z tzw. zestawu głośnomówiącego, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. – Pamiętajmy jednak, że rozmowa przez telefon prowadzona podczas kierowania pojazdem, nawet przy użyciu zestawu głośnomówiącego, może odwrócić uwagę kierującego od tego co dzieje się na drodze. Siadając za kierownicę najlepiej odłóżmy telefon. Z pewnością wpłynie to na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego – dodaje Anna Jaworska – Wojnicz.
Za korzystanie z „komórki” w czasie jazdy grozi kierowcy 200 złotych mandatu i 5 punktów karnych.
piątek, 25 stycznia, 2019
Za male kary są i problem bedzie cały czas
piątek, 25 stycznia, 2019
Przechodząc przez przejście dla pieszych także walić mandaty za rozmowę przez telefon bądź słuchanie muzyki ich uwaga tym bardziej jest odwrócona