Uniwersytet w Odolanowie? To możliwe. Pierwszy wykład już w kwietniu

0
Fot. UGiM Odolanów
W Odolanowie powstaje Centrum Badań nad Lokalną Komunikacją Międzykulturową. To projekt tworzony wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim. Uczelnia współpracuje z tym samorządem nie od dziś. W kwietniu rozpoczną się wykłady online inaugurujące wspólną działalność w tym zakresie.

Odolanów i Uniwersytet Wrocławski zacieśniają współpracę. Władze gminy z naszego regionu i jedna z 10 uczelni badawczych w kraju planują utworzyć w Odolanowie Centrum Badań nad Lokalną Komunikacją Międzykulturową. Jak przekonują inicjatorzy, teren badawczej działalności nie skupi się wyłącznie wokół Odolanowa, ale obejmie obszary do Kępna i Kalisza. Tym większy sukces dla Odolanowa, że właśnie tam zdecydowano się stworzyć centrum.

CZYTAJ TEŻ: Witold Kujawski: jazzman, „odkrywca” Komedy, ostrowianin

Niewykluczone, że wpływ na podjęcie takiej decyzji miało to, że uczelnia współpracuje z Odolanowem od pewnego czasu. W 2018 roku informowaliśmy na łamach wlkp24.info, że odolanowski samorząd porozumiał się z uczelnią, w efekcie czego właśnie w Odolanowie powstało Centrum Badań Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujące się badaniem, archiwizowaniem i opracowaniem oraz merytoryczną opieką nad spuścizną materialną i duchową Polaków, Niemców i Żydów z terenów Południowej Wielkopolski.

Wcześniej w ramach festiwalu Mazel Tov pracownicy naukowi wrocławskich uczelni przekazywali uczniom ostrowskich liceów podstawy hebrajskiego alfabetu. Więzi, jakie łączą Południową Wielkopolskę z Wrocławiem w sferze nauki oraz edukacji są zatem zdecydowanie szersze.

Delegacja Rady Programowej Centrum pod przewodnictwem dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Jacka Zielińskiego spotkała się w władzami samorządowymi w sprawie nowej inicjatywy. – Mamy nadzieję, że po opanowaniu pandemii koronawirusa będzie możliwa aktywna działalność centrum i realizacja wszystkich bardzo ambitnych założeń programowych, które mają przynieść wymierne korzyści obu stronom – podkreślili burmistrz Marian Janicki i jego zastępca Jan Prokop.

Realizacja pierwszych projektów w ramach centrum rozpocznie się jednak już w kwietniu, ale na razie w systemie online. Kilkunastoosobowe grupy będą mogły uczestniczyć w wykładach w ramach cyklu spotkań z naukowcami pod nazwą “Odolanowskie Wykłady Uniwersytetu Wrocławskiego”.

Przedstawiciele urzędu informują, że pierwszy wykład będzie transmitowany z wnętrza dawnego kościoła ewangelickiego w Odolanowie i rozpocznie się 22 kwietnia o 17.30. Temat prelekcji prof. Gościwita Malinowskiego brzmi: “Florian Braunek. Odyseusz z Wielkopolski”. Moderatorami dyskusji będą zastępca burmistrza Jan Prokop i dr Krzysztof Morta. Podczas wykładu ma nie zabraknąć odniesień do historii Odolanowa.

Na razie organizatorzy nie zdradzają więcej szczegółów. Mają zostać ujawnione wkrótce.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick