DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Uniwersytet w Odolanowie? To możliwe. Pierwszy wykład już w kwietniu

Odolanów i Uniwersytet Wrocławski zacieśniają współpracę. Władze gminy z naszego regionu i jedna z 10 uczelni badawczych w kraju planują utworzyć w Odolanowie Centrum Badań nad Lokalną Komunikacją Międzykulturową. Jak przekonują inicjatorzy, teren badawczej działalności nie skupi się wyłącznie wokół Odolanowa, ale obejmie obszary do Kępna i Kalisza. Tym większy sukces dla Odolanowa, że właśnie tam zdecydowano się stworzyć centrum.

CZYTAJ TEŻ: Witold Kujawski: jazzman, „odkrywca” Komedy, ostrowianin

Niewykluczone, że wpływ na podjęcie takiej decyzji miało to, że uczelnia współpracuje z Odolanowem od pewnego czasu. W 2018 roku informowaliśmy na łamach wlkp24.info, że odolanowski samorząd porozumiał się z uczelnią, w efekcie czego właśnie w Odolanowie powstało Centrum Badań Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmujące się badaniem, archiwizowaniem i opracowaniem oraz merytoryczną opieką nad spuścizną materialną i duchową Polaków, Niemców i Żydów z terenów Południowej Wielkopolski.

Wcześniej w ramach festiwalu Mazel Tov pracownicy naukowi wrocławskich uczelni przekazywali uczniom ostrowskich liceów podstawy hebrajskiego alfabetu. Więzi, jakie łączą Południową Wielkopolskę z Wrocławiem w sferze nauki oraz edukacji są zatem zdecydowanie szersze.

Delegacja Rady Programowej Centrum pod przewodnictwem dr hab. prof. Uniwersytetu Wrocławskiego Jacka Zielińskiego spotkała się w władzami samorządowymi w sprawie nowej inicjatywy. – Mamy nadzieję, że po opanowaniu pandemii koronawirusa będzie możliwa aktywna działalność centrum i realizacja wszystkich bardzo ambitnych założeń programowych, które mają przynieść wymierne korzyści obu stronom – podkreślili burmistrz Marian Janicki i jego zastępca Jan Prokop.

Realizacja pierwszych projektów w ramach centrum rozpocznie się jednak już w kwietniu, ale na razie w systemie online. Kilkunastoosobowe grupy będą mogły uczestniczyć w wykładach w ramach cyklu spotkań z naukowcami pod nazwą „Odolanowskie Wykłady Uniwersytetu Wrocławskiego”.

Przedstawiciele urzędu informują, że pierwszy wykład będzie transmitowany z wnętrza dawnego kościoła ewangelickiego w Odolanowie i rozpocznie się 22 kwietnia o 17.30. Temat prelekcji prof. Gościwita Malinowskiego brzmi: „Florian Braunek. Odyseusz z Wielkopolski”. Moderatorami dyskusji będą zastępca burmistrza Jan Prokop i dr Krzysztof Morta. Podczas wykładu ma nie zabraknąć odniesień do historii Odolanowa.

Na razie organizatorzy nie zdradzają więcej szczegółów. Mają zostać ujawnione wkrótce.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz