Centrum Badań w Odolanowie? Współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim

9
Fot. odolanow.pl
W Odolanowie powstanie Centrum Badań Uniwersytetu Wrocławskiego. Po wielu spotkaniach i naradach, władze uczelni zdecydowały nawiązać współpracę właśnie z Odolanowem. Ośrodek będzie zajmował się badaniem, archiwizowaniem i opracowaniem oraz merytoryczną opieką nad spuścizną materialną i duchową Polaków, Niemców i Żydów z terenów Południowej Wielkopolski.

Na zaproszenie rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Adama Jezierskiego wizytę złożyli m.in. burmistrz Gminy i Miasta Odolanów Marian Janicki oraz były już przewodniczący Rady Gminy i Miasta Jan Prokop. W zeszłym tygodniu odbyło się podpisanie listu intencyjnego przez rektora i włodarza gminy i miasta w sprawie powołania Centrum Badań nad Lokalną Komunikacją Międzykulturową z siedzibą w Odolanowie. – Teren, który będzie brany pod uwagę, jeśli chodzi o badania to obszar od Kępna (południe) do Jarocina (północ) i od Leszna (zachód) po Kalisz (wschód), ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Gminy i Miasta Odolanów. Bedą organizowane także konferencje naukowe i prelekcje o charakterze międzynarodowym, ale też na potrzeby Uniwersytetu Trzeciego Wieku – informuje urząd GiM Odolanów.

Powołanie Centrum umożliwi również stworzenie bazy danych umożliwiającej łatwiejszy i szybszy dostęp uczniom i studentom.

Centrum Badań w Odolanowie może ruszyć za kilka lub kilkanaście miesięcy. Gmina i Miasto Odolanów zostanie też wpisany do grupy miast z inicjatywami akademickimi, co w znacznym stopniu ułatwi np. organizowanie ogólnopolskich konferencji naukowych. Korzyści będą mieć także mieszkańcy gminy. To ułatwiony dostęp do zbiorów muzealnych oraz bibliotecznych uniwersytetu Wrocławskiego.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

  1. 11
    4

    Dla burmistrza Odolanowa Mariana Janickiego Uniwersytet Wrocławski im. Bolesława Bieruta musi być bliski sercu, chociaż jeszcze bliższy powinien mu być Wieczorowy Uniwersytet Marksizmu-Leninizmu, którego jest absolwentem.

    • Ja na szczęście potrafię się czytelnie podpisać przy pobraniu z poczty listu poleconego i nikt mnie nie musi za bardzo o to prosić. Poza tym nie robiłem nigdy afery z faktu powstania przy ulicy Bema Inter Marche.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick