Unikatowe pamiątki związane z Józefem Piłsudskim na ostrowskiej wystawie

0
„Józef Piłsudski w zbiorach Jerzego Sówki. W rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku” - to tytuł otwartej właśnie wystawy w ostrowskim muzeum miasta. Do końca września oglądać można zbiory w postaci fotografii, dokumentów, odznaczeń, figur, a nawet broni związanej z Bitwą Warszawską i jej przywódcą - marszałkiem Piłsudskim. Ten temat wybrano nie bez przyczyny, bowiem w tym roku mija 100 lat od jednej z najważniejszych w historii kraju bitew. Dyrektor muzeum Witold Banach opowiada o ekspozycji i zaprasza do ratusza.

Z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej zwanej też “Cudem nad Wisłą”, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przygotowało wyjątkową wystawę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, który poprowadził polską armię do zwycięstwa i był naczelnikiem państwa w okresie II Rzeczpospolitej.

ZOBACZ: Odsłonili pomnik Hallerczyków w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Pamiątki wystawione w muzeum pochodzą ze zbiorów Jerzego Sówki, który posiada bogatą kolekcję obrazów, wycinków z gazet, figur, odlewów, szabli, banknotów, pocztówek oraz wielu innych przedmiotów, które przypominają o marszałku oraz historycznych wydarzeniach, których był bohaterem.

Na wystawie można znaleźć także wątek ostrowski, a mianowicie fotografię tablicy upamiętniającej Józefa Piłsudskiego, która przed wojną była zamontowana na ścianie dworca kolejowego. Jest też akcent pośredni, czyli obraz podarowany ostrowskiemu muzeum przez Zdzisława Lulkiewicza. Mowa o płótnie Jerzego Kossaka przedstawiającym artylerię konną z wojny 1920 roku. To jedyny Kossak, którego posiada w zbiorach Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

– Dla mnie najciekawsze są pocztówki i pamiątki drukowane, różnego rodzaju jednodniówki, prasa. Dzisiaj mamy łatwiejszy dostęp do prasy, bo są zbiory cyfrowe, ale tutaj mamy bezpośrednie wskazania, gdzie o nim pisano. To dla osób, które interesują się postacią Józefa Piłsudskiego oraz wydarzeniami z 1920 roku, duże ułatwienie – mówi Witold Banach, dyrektor ostrowskiego muzeum.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick