Tylu kotów w schronisku nie było dawno. Maluchy czekają na adopcję!

16
Fot. Facebook/Schronisko Ostrów
Wakacje to zawsze bardzo trudny czas dla schroniska, ale takiego kociego zatrzęsienia nie było już dawno. Obecnie w podostrowskim schronisku znajduje się 35 kotów z czego aż 28 to małe kociaki. Oprócz tego na adopcję czeka ponad setka psów.

Lato, wakacje i zaplanowane urlopy nigdy nie sprzyjały funkcjonowaniu schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim. Zwierząt przybywa i często są niestety porzucane przez właścicieli. Aktualnie pracownicy mają do czynienia z prawdziwym, kocim zatrzęsieniem. – Tylu kotów nie mieliśmy dawno. Teraz jest ich 35 z czego 7 to koty dorosłe, a reszta to kociaki. Mamy kłopot z ulokowaniem ich w odpowiednich miejscach. Niektóre z nich mają koci katar i muszą być odizolowane od reszty. Jeszcze inna grupa to maluchy mające 6-7 tygodni i nie są jeszcze zaszczepione. Je też trzeba trzymać z dala od reszty. Ludzie przywożą nam kociaki lub dzwonią do nas i proszą o interwencję i pomoc w schwytaniu zwierzaka. Dla dorosłych kotów zrobiliśmy wolierę na dworze z dala od psów – mówi nam pracownica schroniska.

Schronisko ma pod opieką obecnie około 110 psów. W ostatnim czasie przybyło ich sporo. Są to także szczeniaki oraz psy, które zostały porzucone przez właścicieli.

Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim nie posiada kociarni, a walka o nią trwa już od kilku lat. Lokalny samorząd poinformował, że schronisko przejdzie modernizację w ramach Ostrowskiego Ekspresu Inwestycyjnego. Na ten cel ma zostać przeznaczone ponad 5 milionów złotych, a w kwocie zadania ma znaleźć się m.in. długo wyczekiwana kociarnia, szpitalik, sala do adopcji, nowe wybiegi i plac zabaw dla psów. Dodatkowo zmodernizowany zostanie sam budynek administracyjny.

Zarówno koty, jak i psy są już gotowe do adopcji lub niedługo będą. Każdy z nich czeka na kochający i odpowiedzialny dom. Pamiętajmy, że wzięcie pod opiekę czworonoga musi być świadomą i przemyślaną decyzją.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

16 KOMENTARZE

 1. Mamy w Ostrowie Wlkp. mozliwość sterylizacji zwierząt praktycznie za darmo.

  Ludzie zacznijcie sterylizować KOTY ! Mamy nadpopulację zwierząt. Rozbudowa schroniska NIE rozwiąże problemu. Trzeba zapobiegać problemowi, a nie potem trzymać setki kotów w schronisku !

 2. Tyle milionów na koty zamiast na inwestycje drogowe. A nie odpowiedzialne stowarzyszenia zamiast propagować sterylizację i kastrację żądają milionów na schronisko razem z parą Radnych. Może Radny z Zacharzewa i Pani Radna z Wenecji zorientowali by się jakie są potrzeby inwestycyjne na ich Osiedlach.

 3. Czy przyszli właściciele adoptowanych kotków i piesków są informowani, że zgodnie z Art. 77 ustawy z dnia z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń (Dz.U.2021.281) r koty jak każde inne domowe zwierzę powinno przebywać pod kontrolą właściciela, przy zachowaniu zwykłych lub nakazanych środków ostrożności? Czyt. nie mają się włóczyć gdzie ich łapy poniosą.

  • Tak!
   Od 10 lat mamy kotka z tego schroniska. Został wykastrowany, jest zadbany i nie włóczy się gdzie go łapy poniosą. Zrobiłyśmy wszystko z ogromną odpowiedzialnością.

  • Powiedz to właścicielom kotów w Bawarii. Tam niemal w każdym domu jest kot, biega sobie swobodnie po ogrodzie, czasem odwiedzaznajomych, ludzi albo koty…A do domu wraca po tzw. „Katzentrepen” na I piętro, Siada na balkonie i zawiadamia właścicieli,że pora otworzyć okno,bo kicia wróciła. I o dziwo od stuleci tak się dzieje.Kocie schody to niecheblowana deska, nabita w poprzek małymi deseczkami, kończąca się jakieś mniej niż 0,5 m nad ziemią, Zeby kot mógł wakoczyć, ale myszy już nie. Tamżaden normalny człowiek nie puszcza psa luzem. Bo zrobił by to tylko raz. Są wyznaczone DUZE wolne, nieogrodzone zielone miejsca,czasem jest to po kilka hektaró, gdzie stoi tablica z napisem „Spuść swego psa ze smyczy.Bo inaczej zdziczeje”.I Niemcydokładnie tak to robią. I wiesz co? Nigdy nie widziałam,zeby jakiś pies zaatakował innego. Są tak wychowywane od szczeniaka. Czyli nie spotkasz idioty,który byłby dumny z tego,że jego pies jest agresywny. Nie zarobił by na kary i odszkodowania. W posce jakiś debil wymyślił…zeagresywne psy mają mieć przypiętą…ZOLTĄ KOKARDKĘ i tl ludzie…mają schodzić im z drogi.Uprzejmie informuję..ze noszę ze sobą gaz w sprayu…i nie zawaham się potraktować nim właściciela. Tak, właściciela.I pamiętajcie- jeśli taki pies zaatakuje was lub dziecko- nie walczcie z jego pyskie. Trudno, ugzryzie,właściciel zapłaci za operację plastyczną. Znajome jamniki nauczyły mnieswojej sztuki obrony- tętnica udowa duzego psa jest doskonale widoczna- i jamniki ją po prostu przegryzają. Krew ska jak z pompy …i agresor traci błyskawicznie sił i ochotę do zabijania.Która kobieta nie nosi ze sobą pilnika do paznokci?

 4. mam niecałe 70 i kto zaopiekuje się zwierzakiem w razie mojej śmierci znowu wróci do schroniska. Miałem w życiu 4 pieski, żyły po 10 do 15 lat

  • 70???? to niezły smród tam musi być…. i raczej brak odpowiedzialności bo przy takiej gromadzie zwierząt nie jest się w stanie nad nimi zapanować…. to chore

 5. PRZECIEZ MOZE URZAD MIASTA POMÓC, TRZEBA ZORGANIZOWAĆ JAKIŚ FESTYN PRZEDTEM ZROBIĆ REKLAME , ZE COŚ TAKIEGO SIĘ ODBĘDZIE, PIESKOWO – KOTKOWY FESTYN, MOZNA PRZYWIEŻŚĆ KOTKI W KOJCACH NA FESTYN , I NAPEWNO , OSTROWIANIE BĘDA ADOPTOWAĆ KOTKI , ALE TRZEBA CHCIEC ZORGANIZOWAĆ , A NIE TYLKO PISAĆ . OSTROWIANIE NAPEWNO SIE PRZYŁACZA DO POMOCY , ALE ZRÓBCIE WCZESNIEJ REKLAMĘ . POZDRAWIAM

  • Kociara – DUZE litery oznaczają KRZYK ! Na Spotted Ostrow często są takie posty pisane z duzej litery. Trudno się to czyta – tak samo jak trudno wytrzymać czyjść KRZYK. Proszę zapoznać się z etykietą pisania w Internecie.

 6. Może miasto zacznie rozdawać bezpłatne smycze, w ramach uświadamiania mieszkańców, że koty nie powinny szwędać się i brudzić się po ogrodach sąsiadów.

 7. W ogóle mnie to nie dziwi. Pani prezydent od lat skąpi lub w ogóle nie przeznacza pieniędzy na sterylizacje / kastracje. Na to powinne być przeznaczane ogromne środki aż do skutku, ale wiem, że od tej władzy mie można tego wymagać. A potem zwierzęta cierpią … w milczeniu.

  • Nie masz racji. W tym roku Urząd miasta wyasygnował 40 tyś na sterylizację. Oprocz tego jest jeszcze projekt obywatelski na ten sam cel – też 40 tyś. (juz drugi rok). Teraz tylko brakuje pieniędzy na dobrą promocję i przekonanie ludzi ze warto to robić.

 8. Dobra rada faktycznie , najlepiej zrobić festyn ,,kotkowy i pieskowy ,sa wakacje , dla dzieci , to wielka radocha , , i kotki jak i psinki ,napewno rozejda sie do dobrych domów . Pozdrawiam

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick