DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Trzej Królowie przybywajcie....

Współcześnie święto Trzech Króli interpretuje się jako objawienie Syna Bożego poganom.

Historię trzech Mędrców, którzy odwiedzili Jezusa w stajence, znamy z Ewangelii św. Mateusza. Zgodnie z nią Jezus objawił się najpierw zwierzętom, potem narodowi wybranemu, a na końcu poganom reprezentowanym właśnie przez Trzech Króli. Każdy z mężczyzn pochodził z innego kontynentu: Europy, Afryki i Azji. Jeden z nich był czarnoskóry, drugi młody, a trzeci stary. To stało się symbolem Jezusa jako Boga wszystkich ludzi bez podziału na rasy i miejsce pochodzenia, stan i wiek.

Królowie przybyli do Betlejem z darami. Złożone przez Mędrców prezenty symbolizowały kolejno:

kadzidło – boskość,

mirra – męczeństwo,

złoto – władzę królewską.

Ze świętem Trzech Króli łączą się także zwyczaje. Dawniej przygotowywano w domach uroczysty obiad, po którym podawano ciasto z migdałem. Osoba, która miała w swoim kawałku orzech, nazywana była królem migdałowym. Dzieci natomiast chodziły z gwiazdą po domach, w zamian za co dostawały rogale.

W kościołach święciło się kredę, kadzidło i złoto i „mirrę” z żywicy świerkowej.

Obecnie pewne zwyczaje zanikły, inne się pojawiły.

Dziś, 6 stycznia na drzwiach naszych domów wypisuje się imiona Trzech Mędrców oraz datę bieżącego roku – podzielone znakiem krzyża. Jest to wyraz prośby mieszkańców o Boże błogosławieństwo i nawiązanie do wydarzeń biblijnych, kiedy Izraelici znaczyli swoje drzwi krwią baranka. Miało to uchronić ich od plagi śmierci pierworodnych.

W wielu miastach w Polsce odbywają się tak zwane orszaki, uliczne jasełka połączone ze wspólnym kolędowaniem.

6 stycznia jest obecnie dniem wolnym od pracy. Ustawodawca wprowadził taki przepis w 2010 roku. Warto zaznaczyć, że jest to powrót do dawnej tradycji. W Polsce powojennej również w święto Trzech Króli ludzie nie pracowali. Zostało to zmienione w listopadzie 1960 roku na mocy uchwały Sejmu PRL.

Święto Objawienia Pańskiego jest obchodzone w religii chrześcijańskiej. Katolicy obchodzą je zawsze 6 stycznia. Prawosławni w zależności od kalendarza – 6 stycznia według juliańskiego, a 19 stycznia według gregoriańskiego.  

źródło: Joanna Minksztym "Tajemnice obyczajów i tradycji polskich"

             wikipedia

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz