Trwa ogólnopolska akcja „Pasy”

2
Fot. Pixabay
Na terenie całego kraju trwa w czwartek akcja "pasy". Policjanci kontrolują, czy podróżni mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Zapominalscy mogą spodziewać się mandatów.

Policja w całym kraju prowadzi w czwartek akcję dotyczącą kontrolowania kierowców, którzy nie mają zapiętych pasów bezpieczeństwa. – Działania kontrolno-prewencyjne „Pasy” mają na celu egzekwowanie od kierujących i pasażerów pojazdów obowiązku jazdy w pasach bezpieczeństwa oraz stosowania fotelików bezpieczeństwa lub innych urządzeń przytrzymujących dla dzieci – mówi sierż. sztab. Małgorzata Łusiak, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ: Jak bezpiecznie jeździć rowerem? Policja edukuje

Konsekwencje niezapięcia pasów w samochodzie mogą być bardzo poważne, kiedy dojdzie do wypadku. Obowiązek montowania ich w autach wprowadzono po to, by zwiększyć bezpieczeństwo podróżnych i zmniejszyć prawdopodobieństwo utraty zdrowia lub życia. Funkcjonariusze w całym kraju przypominają o tym od rana. – W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton – dodaje.

Istotną kwestią jest, aby pasy mieli zapięte wszyscy podróżujący samochodem, ponieważ kiedy dojdzie do czołowego zderzenia, siła uderzenia może być tak duża, że przez niezapięcie pasów śmierć może ponieść osoba jadąca z przodu.

Policjanci przypominają, jak powinny być prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa:

  • Muszą przylegać płasko do ciała.
  • Pas powinien być napięty.
  • Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha.
  • Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku.
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. To pod żłobek i przedszkola niech jadą zobaczyć ile dzieci jeździ bez pasów, fotelików lub na kolanach rodziców.
    Totalna bezmyslnosc rodziców, dziadków i innych opiekunów dzieci.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick