Jak bezpiecznie jeździć rowerem? Policja edukuje

7
Ścieżka rowerowa przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim to udogodnienie dla podróżujących w kierunku Piasków Szczygliczki, ale też temat do dyskusji. Często zdarza się, że cykliści jeżdżą "pod prąd" lub nie zachowują ostrożności przez co dochodzi do wypadków. Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim nagrała filmik instruktażowy i przybliżyła temat mieszkańcom.

– Ludzie nie dają sobie powiedzieć, że jadą pod prąd na ścieżce rowerowej. Czasami zachowują się jak królowie drogi. A kiedy ktoś zwróci im uwagę to jeszcze potrafią się wykłócać – mówi jeden z mieszkańców ulicy Limanowskiego.

Przez nieuwagę i nadmierną prędkość rowerzystów, często dochodzi do zdarzeń, w których najbardziej poszkodowani są cykliści.

Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim opublikowała trzyminutowy filmik instruktażowy, w którym pokazuje jak prawidłowo poruszać się po ścieżce rowerowej, jak przemieszczać się na drugą stronę ulicy oraz na co zwracać uwagę.

ZOBACZ TEŻ: Trwa ogólnopolska akcja „Pasy”

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. „…w kierunku Piasków Szczygliczka” – pani Ewo – w języku polskim należy deklinować oba człony wyrażenia – a więc „…w kierunku Piasków Szczygliczki”! W przeciwnym wypadku powstaje „potworek językowy”.

 2. Aby uniknąć sytuacji konfliktowych, proszę rowerzystów zbliżających się do przejazdu dla rowerzystów na którym stoi samochód skręcający na drogę główną (i obrażających kierowcę samochodu) do przeczytania ze zrozumieniem i przedyskutowania z osobą rozumiejącą Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym, artykułu 27 tejże ustawy. Pierwszeństwo ma rowerzysta znajdujący się na przejeździe a nie dojeżdżający do niego.
  Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

 3. Szanowni Panowie policjanci!
  Zgodnie ze znanym powiedzeniem, że „najciemniej jest pod latarnią” apeluję, aby bardziej zainteresować się ul. Odolanowską, przy której biegnie wygodna ścieżka rowerowa, a rowerzyści notorycznie jeżdżą jezdnią (szczególnie ci w obcisłych kabaretowych strojach). Na zwróconą uwagę reagują agresją. Podobnie ma się sprawa na ul. Traugutta. Proszę o reakcję.

  • A Poznańska? A Paderewskiego? to samo – jadą jezdnią i pyskują! Na Gorzyckiej są dwie ścieżki i wyraźne znaki zakazu jazdy rowerem po jezdni – ale co to obchodzi rowerzystów? A policja milczy – mimo że pod oknami ich komendy dzieją się takie rzeczy. Panie komendancie – zrób pan coś!

  • Na Odolanowskiej nie ma ścieżki – jest tylko podwyższenie prędkości , przez co można jechać rowerem po chodniku. Nie ma jednak takiego obowiązku.

 4. Od przedszkola uczyć ludzi poruszania się ! Dotyczy to jezdni, ścieżek rowerowych i chodników ! Ludzie nie potrafią chodzić chodnikami a co dopiero wymagać odpowiedniej jazdy na rowerze czy autem.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick