Jak bezpiecznie jeździć rowerem? Policja edukuje

7
Ścieżka rowerowa przy ulicy Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim to udogodnienie dla podróżujących w kierunku Piasków Szczygliczki, ale też temat do dyskusji. Często zdarza się, że cykliści jeżdżą "pod prąd" lub nie zachowują ostrożności przez co dochodzi do wypadków. Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim nagrała filmik instruktażowy i przybliżyła temat mieszkańcom.

– Ludzie nie dają sobie powiedzieć, że jadą pod prąd na ścieżce rowerowej. Czasami zachowują się jak królowie drogi. A kiedy ktoś zwróci im uwagę to jeszcze potrafią się wykłócać – mówi jeden z mieszkańców ulicy Limanowskiego.

Przez nieuwagę i nadmierną prędkość rowerzystów, często dochodzi do zdarzeń, w których najbardziej poszkodowani są cykliści.

Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim opublikowała trzyminutowy filmik instruktażowy, w którym pokazuje jak prawidłowo poruszać się po ścieżce rowerowej, jak przemieszczać się na drugą stronę ulicy oraz na co zwracać uwagę.

ZOBACZ TEŻ: Trwa ogólnopolska akcja “Pasy”

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. “…w kierunku Piasków Szczygliczka” – pani Ewo – w języku polskim należy deklinować oba człony wyrażenia – a więc “…w kierunku Piasków Szczygliczki”! W przeciwnym wypadku powstaje “potworek językowy”.

 2. 3
  2

  Aby uniknąć sytuacji konfliktowych, proszę rowerzystów zbliżających się do przejazdu dla rowerzystów na którym stoi samochód skręcający na drogę główną (i obrażających kierowcę samochodu) do przeczytania ze zrozumieniem i przedyskutowania z osobą rozumiejącą Ustawę Prawo o Ruchu Drogowym, artykułu 27 tejże ustawy. Pierwszeństwo ma rowerzysta znajdujący się na przejeździe a nie dojeżdżający do niego.
  Art. 27. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe.

 3. 5
  3

  Szanowni Panowie policjanci!
  Zgodnie ze znanym powiedzeniem, że “najciemniej jest pod latarnią” apeluję, aby bardziej zainteresować się ul. Odolanowską, przy której biegnie wygodna ścieżka rowerowa, a rowerzyści notorycznie jeżdżą jezdnią (szczególnie ci w obcisłych kabaretowych strojach). Na zwróconą uwagę reagują agresją. Podobnie ma się sprawa na ul. Traugutta. Proszę o reakcję.

  • A Poznańska? A Paderewskiego? to samo – jadą jezdnią i pyskują! Na Gorzyckiej są dwie ścieżki i wyraźne znaki zakazu jazdy rowerem po jezdni – ale co to obchodzi rowerzystów? A policja milczy – mimo że pod oknami ich komendy dzieją się takie rzeczy. Panie komendancie – zrób pan coś!

  • Na Odolanowskiej nie ma ścieżki – jest tylko podwyższenie prędkości , przez co można jechać rowerem po chodniku. Nie ma jednak takiego obowiązku.

 4. Od przedszkola uczyć ludzi poruszania się ! Dotyczy to jezdni, ścieżek rowerowych i chodników ! Ludzie nie potrafią chodzić chodnikami a co dopiero wymagać odpowiedniej jazdy na rowerze czy autem.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick