Trwa budowa ronda. Jak nie zabłądzić w Jarocinie?

0
Zamknięta dawna "11", ul. Śródmiejska i objazdy wytyczone z każdej strony Jarocina. Tak od jakiegoś czasu wygląda część tego miasta, które zmienia się nie do poznania. U zbiegu ulic Wojska Polskiego (dawna DK11), Śródmiejskiej, a także wybudowanego właśnie kilkukilometrowego łącznika przecinającego całe miasto, powstaje rondo. Mieszkańcy przyzwyczaili się już do utrudnień w ruchu, ale dla przejezdnych są one niespodzianką.

Trwa budowa ronda, które zastąpi dotychczasowe skrzyżowanie ulic Wojska Polskiego oraz Śródmiejskiej w Jarocinie. Prace trwające od kilku miesięcy są już na ukończeniu, ale przez najbliższych kilka tygodni nadal będzie obowiązywała reorganizacja ruchu. Odczuje ją praktycznie każdy, kto będzie chciał przejechać przez to miasto, niezależnie, z której strony.

Ulica Wojska Polskiego to bowiem jeden z najważniejszych i najczęściej używanych ciągów komunikacyjnych. Do niedawna był to fragment drogi krajowej nr 11. Jeśli ktoś chciał jechać z kierunku Poznania w stronę Katowic bądź odwrotnie, musiał skorzystać właśnie z tej ulicy. Po otwarciu obwodnicy Jarocina ruch na tym odcinku zmalał, a władze miasta zdecydowały się na rozpoczęcie dużej inwestycji drogowej – budowę łącznika mającego lepiej skomunikować mieszkańców poszczególnych części miasta. Po jego całkowitym otwarciu będzie można w łatwiejszy sposób przedostać się z kierunku na Wrocław na obwodnicę miasta.

Zanim to jednak nastąpi, trzeba wybudować rondo łączące ulicę Wojska Polskie i Śródmiejską z łącznikiem. Dlatego kilka miesięcy temu zamknięto skrzyżowanie tych dwóch arterii. Prace mają się zakończyć 24 maja i choć mieszkańcy Jarocina przywykli już do utrudnień, osoby przejeżdżające przez miasto, mogą napotkać trudności. Warto więc patrzeć na żółte tablice wyznaczające objazdy.

Mapę objazdów można znaleźć pod tym adresem

Wskazówki dla kierowców przygotowane przez urzędników:

Dla pojazdów powyżej 12 ton (na ul. Wojska Polskiego, od skrzyżowania z ul. Św. Ducha w kierunku Kalisza, obowiązywać będzie ograniczenie zakaz wjazdu pojazdów o rzeczywistej masie całkowitej powyżej 12 t):
– dla pojazdów poruszających się od strony Poznania objazd przez: ul. Wojska Polskiego, ul. Św. Ducha, ul. Jarmarczną, łącznik ul. Jarmarcznej z ul. Glinki, ul. Batorego do ul. Wojska Polskiego, dalej bez zmian,
– dla pojazdów poruszających się od strony Kalisza objazd przez: ul.  Batorego, łącznik ul. Jarmarcznej z ul. Glinki, ul. Jarmarczną, ul. Św. Ducha do ul. Wojska Polskiego, dalej bez zmian,
W związku z przejazdem przez ul. Batorego oraz możliwym wystąpieniem utrudnień zamknięty będzie wyjazd na skrzyżowanie z ul. Podchorążych i ul. Słowackiego, a także zostanie wprowadzony ruch wahadłowy (przy użyciu sygnalizacji świetlnej).

Dla pojazdów poniżej 12 ton:
Możliwy jest ruch, tak jak dla pojazdów powyżej 12 t lub:
– dla pojazdów poruszających się od strony Poznania zalecany objazd przez: ul. Wodną, ul. Śródmiejską, przez budowane rondo, łącznik klasy Z do ronda Jarocińskich Latających Kompanii 1918-1919, łącznik do ul. Bema, ul. M. Curie-Skłodowskiej do ul. Wojska Polskiego, dalej bez zmian,
– dla pojazdów poruszających się od strony Kalisza zalecany objazd przez: ul. Bema, łącznik do ronda Jarocińskich Latających Kompanii 1918-1919, łącznik klasy Z do budowanego ronda, ul. Śródmiejska, ul. Wodną do ul. Wojska Polskiego, dalej bez zmian.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick