DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Transferowe niewiadome. Więcej znaków zapytania, niż odpowiedzi

Początek lipca znakami zapytania stoi. Rozpoczęły się przygotowania do nowego sezonu piłkarskiego, a wraz z nimi kalkulacje i pytania z kategorii: „na co nas stać”. Wiele klubów stara się odpowiedzieć na nie spoglądając na kalkulator, bo to właśnie od pieniędzy wiele zależy.

Okienko transferowe zostało otwarte, ale kluby z naszego regionu dość ostrożnie podchodzą do ewentualnych „zakupów”. Pierwsze dni lipca to raczej czas wyczekiwań i rozmów.

Jarota (znak zapytania) Jarocin

Zdaje się, że najwięcej niewiadomych jest w Jarocinie. Na razie wiadomo tyle, że Jarota spadł do wielkopolskiej IV ligi, a więc będzie grał m.in. z KP Centra 1946, TP Ostrovia 1909 i LKS-em Gołuchów. Daleko jeszcze do odpowiedzi na pytanie, jakim składem wystąpi ten zespół w rozgrywkach 2023/24 i kto będzie trenował seniorską drużynę.

Transfery? Pewnie jakieś będą, ale czy pozwolą realnie myśleć o walce o awans czy jednak cele będą inne? Trudno na razie stwierdzić.

Kolejnym znakiem zapytania jest przyszłość rezerw JKS-u. Jarota II Witaszyce w poprzednim sezonie występowała w kaliskiej klasie okręgowej (zajął bezpieczne 8. miejsce). Z informacji opublikowanej na stronie Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej wynika, że tej drużyny nie ma w żadnej z sześciu grup. Zatem co dalej? Czekamy na odpowiedzi.

Nie zepsuć, a poprawić

Wiele niewiadomych jest także w Ostrowie Wielkopolskim. Zarząd Ostrovii 1909 rozmawia z dotychczasowymi graczami, aby zatrzymać ich w zespole. Tutaj również nie ma pewności, czy wszyscy zostaną, czy wszystkich będzie chciał zatrzymać trener i władze klubu.

O wzmocnieniach, które nie będą tylko uzupełnieniem składu, mówił jeszcze przed zakończeniem sezonu członek zarządu tego klubu Andrzej Kryjom: – Na razie rozmawiamy z naszymi zawodnikami i super by było, gdyby wszyscy zostali. Wiadomo, że są różne sytuacje, ale nie ukrywam, że rozmawiamy z zawodnikami, którzy mogliby nas wzmocnić. Rozmawiam z takimi zawodnikami, którzy będą nie uzupełnieniem, ale wzmocnieniem.

Uzupełnił luki wychowankami

O postawieniu większego nacisku na wychowanków mówi natomiast prezes Centry Grzegorz Muss, który zapowiada stawianie na młodych. – Jesteśmy po pierwszych rozmowach z zawodnikami. Pierwszy trening zaplanowano na poniedziałek. Tam się okaże, kto przyjedzie, kto zrezygnuje, albo z kogo my zrezygnujemy – zaznacza.

Jak zapewnia, większość zawodników zapowiedziała chęć pozostania w Centrze. A kto śledził zmagania tego zespołu w minionym sezonie, ten doskonale wie, że drużyna w ostatnich kolejkach mocniej stawiała na młodzież, która miała się ogrywać nawet kosztem wyników. Cel został osiągnięty wcześniej. Drużyna prowadzona przez Michała Kosińskiego znalazła się w czołówce, więc ostatnie tygodnie były w klubie bardzo komfortowe i bez większej presji. W takich warunkach zdobywanie szlifów na murawie to czysta przyjemność.

Co z Pogonią?

W Nowych Skalmierzycach na razie miało miejsce największe trzęsienie ziemi, jeśli chodzi o rynek transferowy. KKS Kalisz przekonał do siebie Filipa Szewczyka, który był jednym z filarów Pogoni w ostatnich dwóch sezonach. Niewykluczone, że władze klubu będą chciały sprowadzić kogoś na jego miejsce. Nie jest również tajemnicą, że bardzo dobra postawa zespołu w III lidze, a zwłaszcza udana runda wiosenna zwróciła uwagę przedstawicieli innych klubów na wyróżniających się graczy.

Początek lipca to jednak wciąż zbyt wcześnie, aby mówić, kto zostanie, a kto odejdzie. Najbliższe kilkanaście dni powinny jednak dać już przynajmniej część odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania.

Konkretne, jak piłkarki

Nieco inaczej wygląda sytuacja w żeńskiej drużynie Ostrovii 1909. Sztab biało-czerwonych już ogłosił dwa transfery definitywne. II-ligowy zespół z ambicjami na awans na zaplecze Ekstraligi kobiet wzmocniły dwie piłkarki Warty Poznań: Weronika Polak i Julia Tokar.

To 17-latki, młodzieżowe reprezentantki Polski, a także wychowanki lokalnych akademii: Pogoni Nowe Skalmierzyce (Julia) i Akademii Talentów Krotoszyn (Weronika).

Właśnie dzisiaj (9 lipca) żeńska drużyna Ostrovii rozegra pierwszy sparing w okresie przygotowawczym do sezonu 2023/24. Ich rywalkami będą piłkarki Ślęzy Wrocław. Oba zespoły mierzyły się w spotkaniu kontrolnym na początku tego roku.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • J
    jarock

    niedziela, 9 lipca, 2023

    Czy w tych 4- ligowych zespołach w ogóle coś wiadomo ? Kiedy rozpoczynają się treningi, plan sparingów , itp.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz