„To my mamy stać się ofiarami fiaska rozmów i negocjacji” – ostre słowa burmistrza Nowych Skalmierzyc w sprawie wysypiska

13
"Wyrażam swój stanowczy protest przeciwko nieuzasadnionemu atakowi na lokalną społeczność i przerzucanie na protestujących odpowiedzialności za zaistniały problem, który jest znany nie od dziś. To swojego rodzaju ewenement, kiedy włodarz innego miasta krytykuje w tak oczywisty sposób radnych, sołtysów i mieszkańców konkretnych miejscowości" - między innymi takie słowa padają w oświadczeniu Jerzego Łukasza Walczaka, burmistrza gminy Nowe Skalmierzyce, które są odpowiedzią na wtorkową konferencję prasową Beaty Klimek. To pokłosie trwającego konfliktu w sprawie protestów i zerwanych rozmów w temacie powstania kwatery wysypiska śmieci w Psarach.

We wtorek głos w sprawie wysypiska śmieci zabrała Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. Stanowczo podkreślała, że Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadami nie jest obiektem miejskim, ale korzystają z niego także okoliczne gminy. – W związku ze stanowiskiem władz gminy Sieroszewice dotyczącym składowiska odpadów w Psarach informuję, że miasto Ostrów Wielkopolski oraz zarząd Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadami zmuszone zostały do weryfikacji działań w tej sprawie. Ponad to informuję, że w tej chwili trwa analiza prawna umów pod kątem wykonawczym, pod kątem ograniczenia lub całkowitego zaprzestania przyjmowania odpadów z terenów innych gmin. Nie zgadzam się na to, by w przestrzeni publicznej pojawiały się wypowiedzi radnych, sołtysów i mieszkańców gmin Sieroszewice oraz Nowe Skalmierzyce, które zawierają nieprawdziwe informacje dotyczące funkcjonowania wysypiska w Psarach i jego wpływu na otoczenie i ich życie – mówiła Beata Klimek podczas wtorkowej konferencji prasowej.

CZYTAJ: Wysypisko tylko dla Ostrowa? Ostry sprzeciw Beaty Klimek wobec protestów w sprawie składowiska w Psarach

Wywołany do tablicy poczuł się Jerzy Łukasz Walczak, burmistrz gminy Nowe Skalmierzyce, który w oficjalnym oświadczeniu wyraził niezadowolenie z wciągania gminy, jako stronę konfliktu „Stając w obronie wspólnoty Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce wyrażam swój stanowczy protest przeciwko nieuzasadnionemu atakowi na lokalną społeczność i przerzucanie na protestujących odpowiedzialności za zaistniały problem, który jest znany nie od dziś. To swojego rodzaju ewenement, kiedy włodarz innego miasta krytykuje w tak oczywisty sposób radnych, sołtysów i mieszkańców konkretnych miejscowości. Pamiętajmy, że w czasach demokracji nie możemy nikomu odbierać prawa do protestów, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy. Każdy może manifestować niezadowolenie w obawie o swoje zdrowie oraz mienie. To nie mieszkańcy Psar, Śliwnik, Gostyczyny czy Strzegowy ponoszą odpowiedzialność za zaistniały problem. Tylko poprzez racjonalne argumenty i rozmowy możemy kogoś przekonać do swoich racji(…)Tymczasem dziś w sposób nieuzasadniony to my i nasi mieszkańcy mamy stać się ofiarami fiaska rozmów i negocjacji prowadzonych przez władze miasta Ostrowa Wielkopolskiego i spółki RZZO, na co nie mogę się zgodzić” – czytamy w oświadczeniu.

Burmistrz informuje także, że nie prowadzono z gminą Nowe Skalmierzyce rozmów dotyczących reaktywacji składowiska odpadów w Psarach. „Samorząd Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce nie był dotychczas stroną postępowania, nie będąc właścicielem wspomnianych gruntów, a jedynie w 70% współwłaścicielem wyłącznie samej infrastruktury. Stąd kompetencje do podjęcia zobowiązania posiadał i posiada nadal jedynie wójt Sieroszewic” – pisze Jerzy Łukasz Walczak.

Zdaniem Walczaka to nie czas na samorządowy egoizm, ale na współpracę i odpowiedzialność. „W obliczu trudności to czas na pogłębienie wzajemnego lokalnego dialogu i szukanie wspólnych rozwiązań. Oczekując skutecznego nadzoru i zarządzania spółką RZZO przez władze miasta Ostrowa Wielkopolskiego jednocześnie deklaruję gotowość dialogu i uczestnictwa, na miarę naszych ról i kompetencji, we wspólnym szukaniu potrzebnych rozwiązań. Moim zdaniem dobrą formułą rozpoczęcia na nowo rzeczywistego dialogu, zamiast dwustronnych nieskutecznych negocjacji, jest forum Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej czy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski”.

OBEJRZYJ KONFERENCJĘ PRASOWĄ BEATY KLIMEK NA KANALE YOUTUBE TELEWIZJI PROART

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

  1. Pani Beata Klimek wraz z towarzyszącą Jej świtą wystąpiła z pozycji wyższego i mocniejszego. Nie tędy droga… Nie tak wygląda demokracja.

  2. Brawo, w końcu głos rozsądku, świetne oświadczenie. Późno, bo późno ale w punkt. Mieszkańcy Śliwnik to nie idioci

    • To niech gromadzą swoje śmieci na swoich podwórkach. Mieszkańcy Ostrowa to też nie idioci

  3. Partykułę: „ponadto” piszemy łącznie, a nie oddzielnie, jak ma to miejsce w tekście przy przytaczaniu słów pani prezydent ( w dodatku tłustym drukiem).

  4. No i mamy lokalną wojenkę. Wypoczęta prezydent rusza do walki z kim? Z sąsiadami? Sąsiednimi samorządami? Mnie męczy jedno pytanie- czyje to nieróbstwo w ciągu ostatnich 6 lat doprowadziło do tej sytuacji?

  5. Co ważne te samorządy płacą duże pieniądze spolce mzo za odbiór i rzzo za zagospodarowanie. Stąd pensje prezesów na poziomie 350 tysięcy rocznie. To kie łaska. Tylko interes

  6. Produkujcie mniej śmieci a nie kupujecie jednego łógórka i chcecie zeby wom zapakowali w reklamówke-po diabła, chozcie na zakypu z siatkami z materiałuw a nie za korzdym rozem chcecie reklamuwki. (błedy ortograficzne celowe ).

  7. Racjonalna i wyważona wypowiedź burmistrza Walczaka. Prezydent Klimek jest po prostu nieudolnym urzędnikiem. Jak to mawia niejaki poseł Korwin-Mikke : ludzi głupich jest więcej. Zatem jak to w demokracji, większość wybrała taką prezydent na jaką było stać miasto Ostrów. Z innymi prezydentami było tez podobnie. Smród wysypiska ciągnie się za Urbaniakiem, Torzyńskim, Świątkiem itd., dziesiątki lat. Motłoch rządzi. 🙂

  8. Prezydenturę pana Torzyńskiego oceniam, bardzo źle takie jest, moje zdanie. A jako obecnego radnego obizu Beaty Klimek jeszcze gorzej.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick