DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

"To jeden z trudniejszych budżetów" - samorząd Pleszewa przygotowuje się na 2020 rok

Plan budżetu miał zostać przedstawiony już na poprzedniej sesji Rady Miejskiej Pleszewa. Punkt ten jednak został wycofany z powodu braku opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej. Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa zapewnia, że wszyscy radni już się z nim zapoznali i nie będzie problemów z jego przegłosowaniem na grudniowej sesji budżetowej. – To jeden z trudniejszych budżetów, ale nie tylko w gminie Pleszew. Inne samorządy borykają się z takimi samymi problemami i jasno pokazują to analizy. Nasz budżet jest trudny, ostrożny, ale mimo wszystko rozwojowy – mówił Arkadiusz Ptak.

W przyszłym roku Pleszew chce postawić na rozwój i pokazuje to jedna z większych inwestycji. Plan jest taki, by zatrzymać młodych mieszkańców miasta w Pleszewie oraz dać im ich własne M. – Na zbiegu ulic Mieszka I, Poniatowskiego i Warneńczyka powstanie 96 mieszkań w zabudowie wielorodzinnej. Będą to dwa bloki po 48 mieszkań. Jest to duży projekt, który planujemy zrealizować przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego – informuje Artur Stańczyk, prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Pleszewie.

Bloki mają mieć sześć kondygnacji nadziemnych (parter + pięć pięter) oraz jedna kondygnacja podziemna, którą będzie piwnica. Właścicielem mieszkań będzie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Pleszewie. Najemca mieszkania po pięciu latach będzie miał możliwość wykupienia lokum na własność.

Jedną z największych bolączek pleszewskiego samorządu jest oświata. Deficyt w budżecie oświaty jest widoczny i jeśli nic się nie zmieni, pod koniec roku 2020 powiększy się nawet do 14 milionów złotych. W tej grupie wydatków, samorząd chce postawić tylko na najpotrzebniejsze i najpilniejsze wydatki. – Milion złotych zostanie przekazany na pierwszy etap dużego remontu Zespołu Szkół Publicznych nr 3. Będziemy chcieli także wyremontować trzy pracownie komputerowe: w Lenartowicach, Kowalewie i Taczanowie II. Reszta wydatków to tylko najpilniejsze prace, które już zgłosili dyrektorzy placówek. te prace to koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych w skali roku – wyjaśnia Izabela Świątek, zastępca burmistrza Pleszewa.

W przyszłorocznym budżecie aż 10 milionów złotych zostanie przekazane Przedsiębiorstwu Komunalnemu. Spółka ma duże plany. Czeka ich między innymi przeprowadzka z ulicy Fabrycznej na Kaliską. – Musimy opuścić starą siedzibę do końca przyszłego roku i w tym samym terminie musimy zdążyć z budową nowego zakładu. Dostaliśmy wkład od miasta w postaci nieruchomości do wykorzystania – mówi Grzegorz Knappe, prezes Przedsiębiorstwa Komunalnego w Pleszewie. Oprócz przeprowadzki, prezes zdradza szczegóły kolejnych, przyszłorocznych inwestycji. – M.in. rozbudowa sieci kanalizacyjnej, budowa nowego punktu przeładunkowego w Dobrej Nadziei. Planujemy także budowę i rozbudowę sieci kanalizacyjnej na ulicy Ogrodowej, Targowej i Sienkiewicza w Pleszewie – dodaje Knappe.

Sesja budżetowa Miasta i Gminy Pleszew jest zaplanowana na połowę grudnia. Wtedy też zapadną ostateczne decyzje. Planowane wydatki na 2020 rok to ponad 160 milionów złotych. Kwota przychodów ma przekroczyć 150 milionów. Deficyt wysokości 10 milionów miasto planuje pokryć kredytem.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz