DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

To fenomen na skalę Polski, a może i Europy... Pleszewska wąskotorówka z trzema szynami

Wszystko zaczęło się w XIX wieku, w czasach, gdy powstawała kolej poznańsko-kluczborska – Właściciele Pleszewa, rodzina Von Juan nie wyraziła zgody na przeprowadzanie szlaku kolejowe przez ich posiadłości, a więc tym samym wejście do Pleszewa.(…) Oni byli właścicielami zarówno gruntów, jak i firm transportowych opartych głównie o transport konny.Wyszli z absurdalnego założenia, że nie dopuszczając kolei, po prostu na tym wygrają – mówi Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Sytuacja stała się uciążliwa dla mieszkańców Pleszewa – w 1900 roku podjęto budowę linii dojazdowej do Kowalewa, gdzie znajduje się najbliższa stacja. – Wówczas pojawił się jeszcze jeden problem – przeładowywania z kolei wąskotorowej na pełnotorową i w roku 1903 podjęto starania o dołożenie trzeciej szyny – dodaje dyrektor pleszewskiego muzeum. I tak już zostało do dzisiaj. Choć kolejka wąskotorowa miała przerwy w funkcjonowaniu, dziś cieszy się powodzeniem mieszkańców i zainteresowaniem pasjonatów kolei – Jest to fenomen, bo przyjeżdżają tutaj z całej Europy fani różnego rodzaju kolei – tłumaczy Marcin Czerwiński, pasjonat kolei.

Napisz do autora

Komentarze (8)
  • T
    tom

    niedziela, 17 marca, 2019

    „Co więcej, jeździ nie po torach, które składają się… z trzech szyn.” – czyli co? Po czym jeździ jak nie po torach?

    Odpowiedz
  • Z
    zdzisław

    niedziela, 17 marca, 2019

    Czyżby wagon jeździł na lawecie?

    Odpowiedz
  • GS
    Gordon Shumway

    niedziela, 17 marca, 2019

    „Co więcej, jeździ nie po torach, które składają się… z trzech szyn.” przepraszam w jakim to jest dialekcie? brzmi jak polski, ale jakoś niezrozumiale….

    Odpowiedz
  • C
    ciekawy

    poniedziałek, 18 marca, 2019

    Jak obecnie wygląda sytuacja z ostrowską wąskotorówką? Pieniądze na remont poszły, a kolejki jak nie było tak nie ma.

    Odpowiedz
  • A
    andrzej

    piątek, 10 lipca, 2020

    Żaden fenomen. W Polsce np. Sochaczew też jest taki sam układ szyn. A w Europie, np. Hiszpania ma odcinki gdzie aż są 3 różne szerokości torowiska poprowadzone wspólnie, czyli z wspólną szyna. Łącznie 4 szyny. I co ważne kursują tam pociągi regularnie na każdej szerokości.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz