Tajemnicze wykopalisko na rynku. Wiemy, co znaleziono w Kaliszu! [ZDJĘCIA]

2
Fot. fanpage Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Kalisza
Drobne przedmioty pochodzące z wieków XVII-XIX oraz XX-wieczna murowana studnia. To znaleziska, które odkryto podczas prac nad remontem Rynku Głównego w Kaliszu. Z placu budowy zjechał ciężki sprzęt, a działania prowadzi archeolog. Dopiero po zinwentaryzowaniu i opisaniu wszystkich przedmiotów, roboty będą mogły zostać wznowione.

O wstrzymaniu prac budowlanych na kaliskim rynku informowaliśmy już na łamach portalu wlkp24.info. Podczas prac ziemnych znaleziono przedmioty, które musiały być poddane przez archeologów ekspertyzie.

Początkowo znaleziska kaliski magistrat określił jako „elementy wymagające inwentaryzacji”. Po dokładniejszej analizie wiadomo już, czym są elementy, które odkopano na rynku najstarszego miasta w Polsce. „Teren objęty pracami ziemnymi badają archeolodzy. Znaleźli kilka drobnych przedmiotów wstępnie datowanych od XVII do XIX wieku. Odkopano także XX-wieczną murowaną studnię o głębokości około 7 metrów” – poinformował prezydent Kalisza Krystian Kinastowski na swoim fanpage’u.

Jak informuje tamtejszy magistrat, prace archeologiczne powinny zakończyć się lada dzień. Dopiero po przeprowadzeniu ekspertyzy roboty budowlane związane z renowacją głównego placu, będą kontynuowane.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Pani Aleksandro – miasto Kalisz nie jest najstarszym miastem w Polsce jak powszechnie się sądzi. to jedna z legend.

    „Jednym z często powtarzanych błędów historycznych jest stwierdzenie, że Kalisz jest najstarszym miastem w Polsce. Powtarza się to za Janem Długoszem, który pierwszy nazwał Kalisz w ten sposób. Anonim tzw. Gall w swojej Kronice polskiej w odniesieniu do kilku miejscowości, takich jak Kraków, Poznań, Sandomierz czy Wrocław, używa określeń „urbs” i „civitas”. Równało się to z lokacją miasta i nadaniem mu praw miejskich. Pierwsze miasta otrzymywały prawa miejskie na początku XIII wieku, a wspominany już Kalisz ponad 40 lat później.” cały artykuł na ten temat można znaleźć pod tym adresem: https://kronikidziejow.pl/porady/6-najstarszych-miast-w-polsce-te-miasta-otrzymaly-najwczesniej-prawa-miejskie/

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick