Tabletki z jodkiem potasu dla strażaków. MSWiA wydało komunikat

1
MSWiA poinformowało o dostarczeniu do jednostek powiatowych Państwowej Straży Pożarnej tabletek zawierających jodek potasu. Ma to związek z działaniami w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Resort uspokaja w komunikacie, że "zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki". Dostarczenie tabletek strażakom jest natomiast - jak zostało to ujęte w komunikacie - "standardową procedurą".

Strażacy w całej Polsce otrzymają tabletki zawierające jodek potasu. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uspokaja jednak, że to „standardowa procedura”. Dotyczy  działań wojennych w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która znajduje się na terenach Ukrainy okupowanych przez najeźdźców z Rosji.

„W ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego” – informują przedstawiciele resortu.

Jak wynika z danych Państwowej Agencji Atomistyki, pomiary wykonane na terenie całego kraju wskazują, że bieżąca sytuacja radiacyjna w Polsce jest pod kontrolą i nie odnotowano przekroczeń. Pomiar dla Kalisza datowany na 7.00 we wtorek (20 września) wynosi 0.062 µSv/h. Mieści się zatem w najniższym przedziale uwzględnionym w legendzie na stronie agencji.

„W obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski” – uspokaja Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. „Należy podkreślić, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów” – czytamy dalej w wydanym komunikacie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick