Ta inwestycja będzie na siebie zarabiać. Oto nowoczesna suszarnia [WIDEO]

2
Suszarnia osadów ściekowych powstała w Rąbczynie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Najnowsza inwestycja spółki Wodkan kosztowała ponad 20 milionów złotych, ale wszystko wskazuje na to, że nakład spółki może się zwrócić. Osuszane osady ściekowe przetworzone zostaną dzięki instalacji w materiał do spalania lub produkcji nawozu. Oficjalnie inwestycja została oddana do użytku.

Pierwotnie kilkanaście milionów złotych, ostatecznie ponad 20 kosztowała instalacja służąca do osuszania osadów ściekowych w Rąbczynie na terenie Oczyszczalni Ścieków BIO-CEL. Najważniejszy jest jednak fakt, że spółka pozyskała prawie 9 mln złotych dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. – To niezwykle ważny, istotny element tego szeroko zakrojonego programu, który Wodkan realizuje. To tempo inwestycyjne jest imponujące, ale ma na celu trzy rzeczy: inwestycję w ekologię, bezpieczeństwo i potężne oszczędności, które z tego wynikają i dla samej spółki, i dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – powiedziała podczas otwarcia instalacji prezydent miasta Beata Klimek.

Suszarnia taśmowa działa w oparciu o pompy ciepła. To solidna konstrukcja pracująca całą dobę, a wszelkie mechanizmy to produkcja chińskiej firmy SHINCCI, potentata na rynku producentów tego typu sprzętu. Osad po wysuszeniu ma mieć zawartość wody na poziomie zaledwie 10%. Może on posłużyć jako materiał dla cementowni lub elektrociepłowni jako paliwo grzewcze. Suszarnia ostrowskiego sektora komunalnego to jedna z najnowocześniejszych instalacji w kraju. – Suszarnie osadów zużywają dwa do trzech razy mniej energii niż suszarnie gazowe powszechnie zainstalowane w wielu miejscach – oczyszczalniach ścieków w Polsce – mówi Piotr Jabłoński, przedstawiciel wykonawcy.

W załączonym materiale filmowym krótkie podsumowanie z otwarcia suszarni, a szczegóły znajdą się także we wtorkowym serwisie informacyjnym Telewizji Proart HD.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. No i dobrze jak wysuszą gówno i się spali to super będzie ciepło za darmo a co ze smrodem przerobią na gaz super będzie z gazu paliwo na ugotowanie obiadu

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick