Szymborska, jakiej nie znacie. W Lewkowie można obejrzeć wystawę jej kolaży

3
W Muzeum w Lewkowie można oglądać wystawę czasową zatytułowaną "Niepoważne kolaże". To wybór prac stworzonych przez Wisławę Szymborską. O jej sztuce opowiada dyrektor tej placówki Sylwia Nowicka. Zobacz materiał wideo na wlkp24.info.

Kojarzona z poezją polska noblistka Wisława Szymborska nie jest znana wyłącznie z tworzenia literatury. Coraz większą popularność zdobywają jej wyklejanki stworzone m.in. z gazetowych wycinków. Poetka zbierała je przez lata, tworzyła z nich kartki, a następnie wysyłała do przyjaciół czy znajomych. Każda z nich zawierała spersonalizowany przekaz odnoszący się do adresata bądź adresatki, a także nawiązywała do wydarzeń z życia osoby, do której kartka miała trafić.

Wystawę tego typu prac autorstwa Wisławy Szymborskiej można oglądać w oddanym niedawno do użytku Muzeum w Lewkowie. – W dawnej wozowni prezentujemy 50 kolaży. Wiemy, że tworzyła ich mnóstwo. Przez ponad 40 lat tych kolaży powstało ponad 1000 – wylicza w rozmowie z Telewizją Proart dyrektor muzeum Sylwia Nowicka.

Do Lewkowa w ramach wystawy czasowej trafiły te najbardziej znane, a wśród nich pierwsza zachowana praca Wisławy Szymborskiej wykonana w 1976 roku. – Wiemy, że miała pakt z kilkoma antykwariuszami, którzy zostawiali jej zwłaszcza przedwojenne gazety. Rysunek w nich był troszkę secesyjny, a czcionka była troszkę inna. I ona sobie to przez cały rok gromadziła. Pod koniec roku zamykała się w mieszkaniu, myślała do kogo, jaką kartkę wyciąć – wyjaśnia dyrektor muzeum.

Jak warto patrzeć na wycinanki autorstwa polskiej noblistki? Co w przyglądaniu się jej sztuce jest dziś istotne, a na co niekoniecznie warto zwracać uwagę? Do kogo trafiło najwięcej kolaży? Jaki kolaż otrzymał asystent noblistki, znany dzisiaj pisarz i wykładowca Michał Rusinek? Sprawdź w materiale wideo.

Co jeszcze prócz wystawy prac Wisławy Szymborskiej można zobaczyć w Muzeum w Lewkowie. Szczegóły pod linkiem.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

  1. „Kojarzona z poezją polska noblistka Wisława Szymborska” – mistrzowskie wyczucie stylu autora tej informacji 🙂
    Ale i tak dobrze, że portal po 2 tygodniach zauważył, że jest w Lewkowie jakaś wystawa 🙂

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick