„Niepoważne kolaże”. Pierwsza wystawa Szymborskiej w Wielkopolsce

2
Wystawę wyklejanek autorstwa Wisławy Szymborskiej pt. "Niepoważne kolaże" będzie można obejrzeć od 4 stycznia w Muzeum w Lewkowie. Ta czasowa ekspozycja otworzy rok ustanowiony przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego rokiem Wisławy Szymborskiej. To jednak nie jedyne działania z tym związane. O czym co jeszcze będzie działo się w wyremontowanym niedawno pałacu, piszemy na wlkp24.info.

Wystawa zostanie zorganizowana w dawnej wozowni Muzeum w Lewkowie. Ekspozycja będzie składała się z aż 50 dzieł Wisławy Szymborskiej. Ogłoszenie roku 2023 jej imieniem związane jest z 100. rocznicą urodzin artystki, które przypadłyby właśnie w przyszłym roku.

Jak sama nazwa wskazuje, prace są kolażami. – Niewiele trzeba było do stworzenia tych dzieł. Wystarczył: kartonik, nożyczki, dużo gazet, z których noblistka wycinała napisy, tytuły i ilustracje. W tych pracach poetki, którym towarzyszy słowo, można się dopatrzyć prototypu dzisiejszych memów – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Wystawie towarzyszyć będą pokazy dwóch filmów. Pierwszy z nich to dzieło Holendra Johna Alberta Jensena pt. „Koniec i początek”. Trwający niecałą godzinę film zawiera refleksje Szymborskiej o poezji, a występują w nim znane postacie m.in. reżyser Andrzej Wajda, poetka Ewa Lipska, lekarz Andrzej Szczeklik i Kora.

Drugim z filmów, który zostanie wyświetlony w Muzeum w Lewkowie jest realizacja Katarzyny Kolendy-Zalewskiej pt. „Chwilami życie bywa znośne”. Pokaz tego filmu o Wisławie Szymborskiej zaplanowano na poniedziałek 23 stycznia 2023 r.

Wystawie wyklejanek „Niepoważne kolaże” towarzyszyć będą również warsztaty plastyczne – tworzenia kolaży. Prowadzone będą przez plastyków od rana w poniedziałki i piątki.

Rezerwacji wizyt można dokonywać pod adresem e-mail: info@muzeumwlewkowie.pl.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick