Szykuje się rewolucja czy ewolucja pleszewskiej kultury?

0
„Jakiej kultury nam potrzeba?” - to pytanie zadali sobie pleszewianie i we wspólnym gronie mieszkańców, ludzi związanych z kulturą i przedstawicieli samorządu próbowali na nie odpowiedzieć. Konsultacje społeczne na temat kultury i nie tylko będą normą, zapewnia burmistrz Arkadiusz Ptak. Z pierwszej w Pleszewie dyskusji wynika, że mieszkańcy przede wszystkim chcą zmian w formule Dni Pleszewa, ale i edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży.

Do dyskusji o kulturze zasiedli pleszewianie, którym na co dzień tematy związane z szeroko pojętą kulturą i sztuką są bliskie. Nie da się jednak ukryć, że do tej pory oferta w tym zakresie nie była zbyt bogata. Nowy dyrektor Domu Kultury w Pleszewie Przemysław Marciniak to pierwszy krok do zmian. Wczoraj także on był obecny na spotkaniu, które zorganizowano z inicjatywy burmistrza Arkadiusza Ptaka. – To jeden z elementów mojego programu wyborczego, żeby mieszkańcy sami decydowali i wskazywali kierunki, w których miasto ma zmierzać. Kultura wybrzmiała dziś nie bez powodu, bo głosy krytyki w tym zakresie od dawna wybrzmiewały – powiedział burmistrz Ptak.

Choć na wczorajszym spotkaniu zabrakło dzieci, a młodzieży pojawiła się zaledwie garstka, to właśnie oferta kulturalna dla nich leży na sercu animatorom kultury. Być może w Pleszewie pojawią się osoby, które ożywią tą sferę życia i bedą wrażliwości artystycznej uczyć już od najmłodszych lat. Warto przy okazji przypomnieć, że siedziba Domu Kultury już wkrótce się zmieni. Ale sporą część dyskusji pochłonęły Dni Pleszewa. Ta impreza jako święto miasta i jego mieszkańców wydaje się nieodłącznym elementem kulturalnego życia, ale potrzebuje poważnej reformacji. Jak zadeklarował burmistrz, jeśli będzie taka wola mieszkańców to już w bieżącym roku formuła dni miasta zostanie zmieniona.

To były pierwsze konsultacje społeczne w Pleszewie na temat kultury. Będą kolejne, już bardziej tematyczne, które mają dotykać konkretnych grup wiekowych, społecznych, zawodowych , tak żeby wypracować w miarę możliwości szeroką ofertę kulturalną dla mieszkańców – mówi Arkadiusz Ptak.

W roku 2019 gmina Pleszew na kulturę zabezpieczyła w budżecie kwotę prawie 14 milionów złotych, najwięcej jednak pochłonie przebudowa starego budynku dworca na nową siedzibę domu kultury. To inwestycja rzędu sześciu milionów złotych.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick