Przedsiębiorco, chcesz uniknąć podwyżki prądu? Do końca miesiąca złóż deklarację

2
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
30 listopada br. upływa termin złożenia oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej. Taki dokument mogą złożyć osoby prowadzące mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego. Gdzie i w jaki sposób złożyć deklaracje? Piszemy o tym na wlkp24.info.

Stosowny dokument należy złożyć do swojego sprzedawcy energii. Można to zrobić w formie papierowej bądź elektronicznej. W przypadku internetowego składania wniosku plik musi zawierać kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty przesłany pocztą elektroniczną.

Wzór wniosków można znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Składając oświadczenie odbiorcy będą mogli korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh (megawatogodzinę). Taka możliwość istnieje dzięki wprowadzonej 27 października 2022 r. „Ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”.

Wspomniane przepisy określają również maksymalną cenę energii elektrycznej 693 zł/MWh dla odbiorców w gospodarstwach domowych. W tym wypadku wprowadzono jednak limity zużycia prądu. Dla większości osób są to 2 MWh, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 MWh. Natomiast dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz rolników limit zwiększono do 3 MWh. Indywidualni odbiorcy nie muszą jednak składać żadnych oświadczeń. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie rozliczenia odbiorcy.

Dokument muszą złożyć te osoby, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach. Należy to wykonać do końca czerwca przyszłego roku, a informacje i wzory oświadczeń pozyskają u sprzedawcy energii.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Ja tam po pracy oszczędzam siedzę po ciemku .piec gazowy wyloczony .a jak mi zimno to albo wale konia.albo biegam i wstawiam swoje focie na fecb.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick