DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Przedsiębiorco, chcesz uniknąć podwyżki prądu? Do końca miesiąca złóż deklarację

Stosowny dokument należy złożyć do swojego sprzedawcy energii. Można to zrobić w formie papierowej bądź elektronicznej. W przypadku internetowego składania wniosku plik musi zawierać kwalifikowany podpis elektroniczny, podpis zaufany albo podpis osobisty przesłany pocztą elektroniczną.

Wzór wniosków można znaleźć w załączniku do rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. Składając oświadczenie odbiorcy będą mogli korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh (megawatogodzinę). Taka możliwość istnieje dzięki wprowadzonej 27 października 2022 r. „Ustawie o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku”.

Wspomniane przepisy określają również maksymalną cenę energii elektrycznej 693 zł/MWh dla odbiorców w gospodarstwach domowych. W tym wypadku wprowadzono jednak limity zużycia prądu. Dla większości osób są to 2 MWh, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami – 2,6 MWh. Natomiast dla osób posiadających Kartę Dużej Rodziny oraz rolników limit zwiększono do 3 MWh. Indywidualni odbiorcy nie muszą jednak składać żadnych oświadczeń. Sprzedawca energii elektrycznej dokona samodzielnie rozliczenia odbiorcy.

Dokument muszą złożyć te osoby, które chcą korzystać w 2023 r. z zamrożonych cen energii elektrycznej w podwyższonych limitach. Należy to wykonać do końca czerwca przyszłego roku, a informacje i wzory oświadczeń pozyskają u sprzedawcy energii.

Napisz do autora

Komentarze (2)
 • K
  Kazimierz

  piątek, 18 listopada, 2022

  Dziękuję za informację. Nie wiedziałem o tym. Jakoś mi umknęło. Udanego weekendu dla redakcji wlkp24

  Odpowiedz
 • M2L
  Mark 23 lata

  sobota, 19 listopada, 2022

  Ja tam po pracy oszczędzam siedzę po ciemku .piec gazowy wyloczony .a jak mi zimno to albo wale konia.albo biegam i wstawiam swoje focie na fecb.

  Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz