DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Szpital w Wolicy znów stanie się szpitalem jednoimiennym?

Aktualnie na terenie całej Wielkopolski zajętych jest 668 łóżek z 815 dostępnych. Pula respiratorów w placówkach medycznych wynosi 122, ale w użytku są 44 z nich. Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski jest w stałym kontakcie z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu, a w planach jest poszerzenie bazy łóżek covidowych. – Na tym etapie nie planujemy dalszego obciążania szpitala w Poznaniu, ale trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość. Obecnie uruchamiamy łóżka covidowe w innych wielkopolskich szpitalach. Pod koniec tygodnia planuję zwiększenie liczby łóżek, obecnie trwają przygotowania. Mam nadzieję, że będzie to powyżej 100 dodatkowych łóżek – mówi wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk.

CZYTAJ: Dramat w Wolicy z kłótnią w tle. Zgrzyt na linii Wodzińska – Mikołajczyk

W rozmowach na szczeblu wojewódzkim powraca temat szpitala w Wolicy koło Kalisza i jego ewentualnego przeznaczenia jedynie dla pacjentów zakażonych koronawirusem. – Nie zapadła jeszcze decyzja w tej kwestii, ale pracujemy nad takim wariantem. Kolejny wariant to poszerzenie bazy w Czarnkowie. Są jeszcze inne placówki, z którymi rozmawiamy. O szczegółach poinformuję w czwartek – dodaje wojewoda.

Szpital Chorób Płuc i Gruźlicy w Wolicy koło Kalisza stał się szpitalem jednoimiennym w kwietniu tego roku. Stało się to na wniosek wojewody wielkopolskiego. Przekształcenie szpitala odbiło się bardzo szerokiem echem w mediach. Personel medyczny apelował, że nie jest przygotowany na tak duże obciążenie.

CZYTAJ TAKŻE: “Są kryzysy, gdy rozmawia się o rodzinie”. Pielęgniarki w Wolicy mierzą się z hejtem

Ostatecznie szpital w Wolicy funkcjonował w ten sposób do 1 lipca. Wtedy też epidemia koronawirusa znacząco wyhamowała. Obecnie mamy do czynienia z drugą falą zachorowań, która jest silniejsza od poprzedniej. Od początku pandemii w Wielkopolsce odnotowano 12154 przypadków zakażenia koronawirusem, z czego 4800 to przypadki aktywne. 392 osoby zmarły, a 6962 zostały uznane za ozdrowieńców.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz