DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Szkolili się w gaszeniu pożarów lasów. Należą do modułu GFFF Poland

Strażacy z południowej Wielkopolski brali udział w ćwiczeniach modułu GFFF Poland, czyli Ground Forest Fire Fighting. To zespół ludzi dedykowanych do gaszenia pożarów lasu z ziemi.

Fot. asp. Piotr Janiuk/Państwowa Straż Pożarna

Ćwiczenia odbyły się na terenie powiatu wolsztyńskiego i były przeznaczone dla funkcjonariuszy wchodzących w skład modułu GFFF Poland (ang. Ground Forest Fire Fighting) do gaszenia pożarów lasów z ziemi.
Udział w nich wzięło 36 funkcjonariuszy z terenu województwa wielkopolskiego. Wśród nich byli także strażacy z naszego regionu. – Podczas 3-dniowych ćwiczeń doskonalono umiejętności w zakresie topografii, nawigacji GPS, wykorzystania pomp przenośnych, metod wykorzystania armatury wodnej dedykowanej do pożarów lasów, a także zapoznano się ze sprzętem stanowiącym wyposażenie modułu. Epizody praktyczne zakładały wykonanie pasów oddzielenia, kontrolowane wypalanie, natarcie na pożar przy wykorzystaniu sprzętu podręcznego – informuje asp. Daniel Więckowski.

Skontaktowaliśmy się z komendami z regionu południowej Wielkopolski i dowiedzieliśmy się ilu funkcjonariuszy wzięło udział w ćwiczeniach:

Komenda Miejska PSP w Kaliszu –  dwóch strażaków

Komenda Powiatowa PSP w Ostrowie Wielkopolskim – dwóch strażaków

Komenda Powiatowa PSP w Ostrzeszowie – sześciu strażaków

Komenda Powiatowa PSP w Krotoszynie – jeden strażak

Komenda Powiatowa PSP w Jarocinie – dwóch strażaków

Moduł GFFF Poland w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej składa się z sześciu modułów, wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów lasów. Stacjonują w: Krakowie, Białymstoku, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie i Wrocławiu. Trzy z nich są w stałej dyspozycji i w ciągu kilku godzin od zadysponowania mogą wyruszyć na zagraniczną misję. Każdy moduł jest samowystarczalny. Poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w terenie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz