Symbole radzieckie znikną z kaliskiego cmentarza? Prezydent poprosił IPN o opinię

1
Fot. Fanpage Krystiana Kinastowskiego, prezydenta Kalisza
Z cmentarza żołnierzy radzieckich znikną czerwone gwiazdy z sierpem i młotem? Możliwe, że rozebrane zostaną także obeliski i tzw. Brama Wyzwolenia. Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza zwrócił się w tej sprawie do Instytutu Pamięci Narodowej.

Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza zwrócił się do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię na temat usunięcia z cmentarza żołnierzy radzieckich czerwonych gwiazd z sierpem i młotem oraz stojących tam armat, rozebrania cmentarnych obelisków i tzw. Bramy Wyzwolenia, stanowiącej wejście na teren nekropolii od strony Kanału Rypinkowskiego. „Agresja Rosji na Ukrainę pobudziła dyskusję na temat cmentarza żołnierzy radzieckich przy ul. Częstochowskiej. Wpływają do mnie petycje, listy, sugestie dotyczące usunięcia stamtąd symboli komunistycznych i radzieckich. Ustawa z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego stworzyła takie możliwości.” – poinformował za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.

Po uzyskaniu wszystkich niezbędnych opinii – z poszanowaniem dla znajdujących się tam grobów – miasto przystąpi do dekomunizacji tego miejsca.

Dyskusja rozgorzała także w Ostrowie Wielkopolskim na temat usunięcia tablicy znajdującej się na ścianie ratusza o treści: „W trzecią rocznicę oswobodzenia miasta Ostrowa Wielkopolskiego spod jarzma okupacji niemieckiej przez oddziały Armii Czerwonej oraz dzięki spontanicznemu wysiłkowi miejscowej, ku uczczeniu pamiętnego dnia 23 Stycznia 1945 roku tablicę tę ufundowano i wmurowano. Ostrów, dnia 25 stycznia 1948 roku. Społeczeństwo miasta Ostrowa”.

CZYTAJ:

Ostatecznie, wniosek o usunięcie tablicy został przegłosowany podczas ostatniej Sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego. 9 rajców było za, 7 sprzeciwiło się, a pięć osób wstrzymało się od głosu. Dwie osoby nie głosowały.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. To nie dziwcie się później że cmentarz w Katyniu i innych polskich nekropoliach na terenie Ruskiej Federacji będą zlikwidowane.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick