DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Strażacy zbudowali serce na nakrętki, który już się zapełnia. Będą kolejne

Moda na stawianie pojemników na nakrętki w przestrzeni miejskiej zatacza coraz szersze kręgi. Spożywamy wiele litrów napojów. Butelki podlegają recyklingowi, ale nakrętki produkuje się z innego rodzaju tworzywa, którego nie tak łatwo przekształcić w taki sposób, by nadawało się do ponownego użycia. Nakrętki spełniają jednak przede wszystkim inną rolę – pomagają chorym i potrzebującym pieniędzy na leczenie, rehabilitację bądź zakup specjalistycznych urządzeń, jak wózki inwalidzkie. Dzięki tego typu zbiórkom sfinansowano niejeden turnus. Nie może więc dziwić fakt, że pojemników na nakrętki przybywa m.in. w naszym regionie.

Podobne pojemniki stoją w Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie i Pleszewie. W tym ostatnim mieście pomysłodawcy poszli o krok dalej i stworzyli je w kształcie wieży będącej elementem herbu miasta. Jeden z takich pojemników został ustawiony na rynku. Oba cieszą się równie dużą popularnością wśród chcących nieść pomoc mieszkańców. Na początku stycznia burmistrz Arkadiusz Ptak poinformował, że tylko przez dwa miesiące (wieże stoją od 16 października) zebrano 700 kg nakrętek. Przekazano je na rzecz 3,5-letniego Olusia, który cierpi na neuroblastomę IV stopnia z przerzutami do kości i szpiku kostnego.

W Kaliszu w 2018 roku przedstawiciele KKS-u zachęcali kibiców, by zapłacili za bilety właśnie nakrętkami. Te trafiły później do Grupy Przystań działającej przy Szkole Podstawowej Specjalnej nr 19 w Kaliszu.

System zbierania nakrętek od lat funkcjonuje też w gminie Jarocin. Korzystają z niego m.in. podopieczni Fundacji „Ogród Marzeń”, a więc osoby z niepełnosprawnościami z terenu powiatu jarocińskiego. W połowie listopada pisaliśmy na wlkp24.info o pierwszym w historii miasta sercu, które stanęło przed Zespołami Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i 2 w Jarocinie z inicjatywy starostwa.

Teraz podobne serce stanęło przed urzędem miejskim, a pięć kolejnych wkrótce znajdzie miejsca na terenie całej gminy. Ten pojemnik ma wymiar szczególnie społeczny, ponieważ jego twórcami są strażacy z OSP w Mieszkowie. Kolejne serca zostaną kupione przez Fundację Rozwoju Południowej Wielkopolski w Jarocinie. Na razie władze miasta nie zdradzają ich lokalizacji.

Warto pamiętać, że do tego typu pojemników można wrzucać nakrętki niezależnie od koloru czy kształtu. Odpowiednimi są m.in. -te od butelek po napojach, kawie, mleku i jogurtach, ale także nakrętki po chemii gospodarczej, czyli po płynach do zmywania, płukania i szamponach. Ważne, aby nie dorzucać do nakrętek innych przedmiotów. Jeśli mają one np. tekturowe uszczelki, to należy je usunąć przed wyrzuceniem wrzuceniem ich serca, wieży bądź innego pojemnika przeznaczonego do tego celu.

Napisz do autora

Komentarze (2)
  • R
    Realista

    poniedziałek, 18 stycznia, 2021

    Cena nakrętek w skupie to 0,30 – 0,40 PLN/kg.
    Kilogram nakrętek to ok. 500 sztuk. Tona nakrętek to ok. 500 000 sztuk.
    Towar należy także dostarczyć do skupu. Żeby zebrać np. 12k PLN na wózek trzeba zebrać i dostarczyć 30 ton nakrętek.
    To ok. 15 milionów sztuk (pochodzących z ok. 15 mln sztuk plastikowych butelek).
    No comments

    Odpowiedz
  • K
    Kamilka

    poniedziałek, 18 stycznia, 2021

    Bzdurne zbiórki, więcej kosztowało zrobienie tego „pojemnika” niż wartość za nakretki w tonach- to polski rząd powinien dawać forsę na np.operacje które kosztuja miliony…a nie ciągle wysłygiwać sie społeczeństwem…a tak w nawiasie to kiedy wreszcie w Polsce butelki tzw pety stana sie butelkami zwrotnymi /za kaucja/ tak jak jest to w większości krajów UE…. a nie zaśmiecanie środowiska bezużytecznymi butelkami po napojach.

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz