Starostwo chwali się liczbą narodzin i mówi, że porody rodzinne nadal są dostępne

4
Fot. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim
Niemal 500 dzieci urodziło się w ostrowskim szpitalu od początku roku. Mimo trzeciej fali pandemii koronawirusa starostwo podkreśla, że porody rodzinne nadal się odbywają.

Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim pochwaliło się statystykami dotyczącymi porodów. Od początku roku na świat w ostrowskim szpitalu przyszło niemal 500 dzieci, a w w marcu przyszło ich na świat ponad 150. – Tylko w marcu 2021 przyszło u nas na świat ponad 150. Dzieci. W tym ważnym momencie dla rodzącej, może jej towarzyszyć wskazany przez nią partner. Porody rodzinne odbywają się u nas cały czas – mówi Anita Świątek, położna oddziałowa.

Aby móc wziąć w nim udział, należy wcześniej wykonać bezpłatny test w szpitalu. Po około 30 minutach znany będzie wynik. Jeśli okaże się negatywny, taka osoba może towarzyszyć kobiecie w ciąży. Partner musi tylko kupić jednorazowy strój ochronny.

Podsumowanie pierwszego kwartału 2021 roku na ostrowskiej porodówce jest także chwilą dla władz powiatu, aby przypomnieć, ile pieniędzy zainwestowano w położnictwo w ostatnim czasie. Jak podkreślają, fakt, że ostrowska porodówka jest najchętniej wybierana przez pacjentki z regionu, był powodem, dla którego zdecydowano się na kompleksową modernizację oddziału, który od dawna wymagał remontu. Wydano na to około 3 mln zł.

Oddział dysponuje kameralnymi pokojami z nowoczesnym wyposażeniem w tym m.in. salą intensywnego nadzoru pooperacyjnego, system monitorowania zagrożonych ciąż, pokojami wyposażonymi w węzły sanitarne, dwoma łóżkami porodowymi nowej generacji oraz klimatyzacją. Wyremontowany oddział został oddany do użytku w lipcu 2020 roku.

Zobacz, jak wygląda ostrowski oddział ginekologiczny

Co roku na oddział ginekologiczny w Ostrowie Wielkopolskim trafia około 4,5 tys. pacjentek. Lekarze wykonują 1,5 tys. operacji, drugie tyle zabiegów ginekologicznych związanych z poronieniami, krwawieniami, a także rozpoznaniami onkologicznymi. Część pacjentek trafia to tego szpitala z innych województw.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick