Starosta ostrzeszowski pisze list do Ministerstwa Zdrowia

7
Powiat ostrzeszowski pozostaje w strefie czerwonej od 8 sierpnia. To pokłosie ogniska zakażeń koronawirusem w jednej z firm produkcyjnych na terenie Gminy Mikstat. Wedle wytycznych w strefie czerwonej obowiązują obostrzenia takie, jak obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz m.in. organizacja wesel i innych imprez rodzinnych do 50 osób. Lech Janicki, starosta ostrzeszowski ma co do obostrzeń pewne uwagi i postanowił wypunktować je w liście otwartym do Ministerstwa Zdrowia.

CZYTAJ TAKŻE: “My naprawdę żyjemy normalnie!” – mieszkańcy powiatu ostrzeszowskiego są stygmatyzowani?

“W związku z wprowadzeniem ograniczeń w funkcjonowaniu mieszkańców i podmiotów gospodarczych, wynikających ze wzrostu ilości zakażeń COVID 19 – tzw. stref czerwonych i żółtych w powiatach, starosta ostrzeszowski wystosował pismo do Ministra Zdrowia, w którym przedstawia uwagi w stosunku do wprowadzonych 8 sierpnia uregulowań. Oto one:

 1. Zasadne byłoby bardziej wnikliwe przyjrzenie się geografii zakażenia (punktowe czy rozsiane na danym terytorium) w celu określenia jego oddziaływania na danym terenie. W tym celu należałoby wyznaczyć (podobnie tak jak przy tzw. ptasiej grypie) 2 strefy oddziaływania – pierwszą i drugą. Dopiero na tej podstawie można określić obszary czerwone i żółte.
 2. W przypadku lokalnych zakażeń uzasadnione byłoby oznaczenie strefami zakażenia czerwoną i żółtą również gmin bezpośrednio graniczących z miejscami występowania COVID 19, o ile na podstawie analiz występują powiązania z miejscem zakażenia. Nie musi to dotyczyć wyłącznie obszaru jednego powiatu. W chwili obecnej ograniczeniami objęto tereny powiatu ostrzeszowskiego nie mające istotnych powiązań funkcjonalnych z ogniskiem zakażenia.
 3. Wnioskuję, aby tak przygotowane propozycje miał możliwość zaopiniować Powiatowy Sztab Kryzysowy (samorząd, służby mundurowe, służby sanitarne), choćby w ciągu 24 godzin. Daje to możliwość lepszego przeanalizowania powziętych działań i ich uzupełnienie.
 4. Głębszemu przeanalizowaniu powinny podlegać ograniczenia w organizacji imprez rodzinnych (wesela!). Często są one organizowane dla klientów spoza terenu powiatu, gdzie restrykcje nie obowiązują. Restauratorzy informują też, że może następować zjawisko przenoszenia uroczystości z terenu powiatu, na obszary nie objęte sankcjami.
 5. Proszę o rozważenie możliwości składania wniosków o odszkodowanie przez podmioty, które poniosły straty w wyniku wprowadzenia ograniczeń. W tym celu Powiatowy Urząd Pracy winien dysponować odpowiednia pulą środków na ten cel.

Intencją pisma było spowodowanie aktywnego uczestnictwa lokalnych samorządów w działaniach mających na celu skuteczne zminimalizowanie zakażeń wirusem Sars Cov 2.
Co istotne, pismo zostało skonsultowane z burmistrzami i wójtami powiatu ostrzeszowskiego.”

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 8
  3

  Kiedy doczekamy sie na wlkp i proart informacji o tym ze Beata Klimek chce podniesc oplate za smieci i zadluzyc miasto na 25 lat???!!!! Zero rzetelnosci, ostrowskie TVPIS na smyczy wladzy

 2. 14

  Panie Starosto. Najpierw niech sie Pan postara o wiecej karetek wymazowych na terenie powiatu Ostrzeszowskiego. To ze nowych zachorowan nie ma (bo nie robia wymazow), nie oznacza, ze mamy koniecz “czerwonej strefy”. Zrobmy wymazy osobom ktore juz ozdrowialy, niech w koncu ida pracowac, bo przeciez na Was pracuja. Niektorzy zalegaja w domach po 2-3 miesiace czekajac tygodniami na ponowne badanie.

  Druga sprawa – prosze sie postarac o punkt wymazowy w obrebie szpitala (chociaz raz na cos sie przydadza, a nie tylko odsylaja “beznadziejne” przypadki na ostrow wlkp i okolice).

  Pozdrawiam

 3. 10
  7

  W Ministerstwie Zdrowia jest w tej chwili rozpierducha, szef i jego zastępca zwiali jak szczury z tonącego okrętu. Nie będzie komu nawet zastanowić się nad tym listem, a co dopiero podjąć jakieś działania.

 4. 1
  2

  Przez tego covida nie mogę wrócić do pracy bo mieszkam w Mikstaće i panie nie chcę zemną pracować bo się boją że je zarazę ale ja jestem zdrowa

  • Pewnie pracuje pani w Ostrzeszowie ja pracuję w Ostrowie i nie mam problemu z współpracownikami .Ale jak mamy takiego starostę e Osttzeszowku i czytając jego wypowiedzi to sie nie dziwię że pani nie może wrócić do pracy.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick