Stara synagoga w modernizacji. Posłuży kulturze

0
Blisko 1,5 mln złotych pochłonie generalny remont Gminnego Ośrodka Kultury w Jaraczewie w gminie Jarocin. Modernizacja zabytkowego obiektu, w którym kiedyś znajdowała się synagoga, trwa od kilku miesięcy. Jej efekty są już widoczne. Inwestycja realizowana jest w ramach większego projektu - rewitalizacji całego miasta, na którą urząd miasta i gminy pozyskał duże środki zewnętrzne.

Prace budowlane trwają w całym budynku, jednak najbardziej widoczne są na parterze. – Wszystko się zmienia – stolarka drzwiowa, okienna, a nawet podłogi i ściany. Po byłej siedzibie ochotniczej straży pożarnej w tym miejscy trwa też rozbudowa na cele GOK. Nowe miejsca będą przeznaczone na magazyny na sprzęt muzyczny – wymienia zastępca burmistrza Jaraczewa, Stanisław Andrzejczak.

Na czas remontu GOK realizuje program użyczając pomieszczeń w miejscowym przedszkolu, ale dyrekcja ośrodka ma tam do dyspozycji tylko 2 sale. Do tego sala gimnastyczna w pobliskiej szkole. W tzw. międzyczasie szef placówki kulturalnej postarał się o dodatkowe pieniądze z Funduszu Cyfryzacji z Narodowego Centrum Kultury. Za 120 tys. złotych planuje on wyposażyć sale multimedialną w niezbędny sprzęt. Po remoncie budynek będzie przyjazny osobom z niepełnosprawnościami. Będą mieli do dyspozycji windę, którą wjadą na pierwsze piętro, gdzie znajduje się sala widowiskowa.

Inwestycja pochłonie blisko 1,5 złotych z czego około 800 tys. złotych pochodzi ze środków unijnych. Remont GOK-u realizowany jest w ramach większego projektu – rewitalizacji Jaraczewa. Na ten cel gmina pozyskała blisko 8,5 mln zł dofinansowania. Cała inwestycja pochłonie ponad 15 mln zł. Zgodnie z koncepcją przebudowane będzie centrum miasta. Sporo zmian zajdzie też w parku, gdzie pojawi się nowoczesny amfiteatr.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick