DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Staną zegary w całej Polsce. Ku pamięci prof. Mrugalskiego

Na jakiś czas staną zegary m.in. na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Ratuszu w Poznaniu czy Świebodzicach. Akcja ma upamiętnić profesora Zdzisława Mrugalskiego, wychowawcę wielu pokoleń polskich zegarmistrzów.

Wybór godziny nie jest przypadkowy, o tej porze 17 września 1939 r. na skutek pożaru zatrzymał się zegar na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Profesor Mrugalski był w zespole odbudowującym zegar po zniszczeniach wojennych.

Zegary na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie będą zatrzymane na 87 minut, co ma symbolizować wiek, w którym zmarł profesor.

Zdzisław Mrugalski rozpoczął swoją karierę zawodową jako uczeń zegarmistrzowskiego zawodu w rodzinnym Ostrowie Wielkopolskim. Przez wiele lat był wykładowcą na Wydziale Mechaniki Precyzyjnej Politechniki Warszawskiej. Zajmował również stanowisko dyrektora Instytutu Konstrukcji Przyrządów Precyzyjnych i Optycznych Politechniki Warszawskiej. Kierował także Zakładem Konstrukcji Urządzeń Precyzyjnych.

Był członkiem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, a także współtwórcą Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków, będącym największym w Polsce stowarzyszeniem pasjonatów tej dziedziny mechaniki. Profesor był autor wielu artykułów oraz książek, w tym m.in. „Mechanizmy zegarowe”, „Przemysł zegarowy w Polsce” i „Zegar na Wieży Zamku Królewskiego w Warszawie”.

Pogrzeb profesora Zdzisława Mrugalskiego odbędzie się 8 listopada na Cmentarzu Wolskim w Warszawie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz