Specjalistka od języka sprawdziła „co w ZST piszczy”…

0
Nie było zaskoczeniem chyba dla nikogo, że spotkanie specjalistki od poprawnej polszczyzny z młodzieżą zaczęło się od skonfiskowania uczniom telefonów komórkowych. To one coraz częściej sprawiają, że do języka polskiego wkradają się różne błędy podrzucane np. przez edytory tekstu w telefonach. I właśnie od tego, aby te błędy eliminować oraz objaśniać jak brzmi poprawna polszczyzna jest ona - jedna z najbardziej rozpoznawalnych "nauczycielek" języka polskiego w kraju. Dr hab. Katarzyna Kłosińska gościła dziś w Ostrowie.

W niezwykle przystępnej formie i z humorem opowiada o historii języka polskiego, współczesności, poprawnościach i zawiłościach oraz ciekawostkach polszczyzny. Dr hab. Katarzyna Kłosińska, językoznawca, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego znana m.in. z emitowanych od lat w radiowej Trójce audycji pt. ,,Co w mowie piszczy?” odwiedziła dziś Ostrów Wielkopolski. Spotkała się m.in. z uczniami Zespołu Szkół Technicznych, których dociekliwość językowa rozbudzała się z każdą minutą spotkania.

Uczniowie dopytywali m.in. o kody kulturowe, skróty myślowe, odniesienia językowe w muzyce, o to czy język może się znudzić lub czy istnieje w mowie tabu. Jednym z ciekawszych wątków spotkania była rozmowa o wulgaryzmach. Kłosińska przekonała młodzież, że język jest „tu i teraz”. Każdy mówi na swój sposób, każdy z nas tworzy język. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego stroni od oceniania czy coś w mowie jest dobre czy złe. Tym przyciąga do siebie tłumy i sprawia, że ludzie chcą poznawać polszczyznę.

Dziś popołudniu Kłosińska spotka się także ze słuchaczami ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Relacja ze spotkania z młodzieżą w ZST w dzisiejszych „Wydarzeniach” telewizji Proart.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick