Sokoły Pustułki uwiły gniazdo. Potrzebna była pomoc strażaków

3
Ostrowska Konkatedra stała się idealnym miejscem do uwicia gniazda przez Sokoły Pustułki. Ptaki te są pod ścisłą ochroną, a w mieście nie widziano ich od blisko 20 lat. Dziś potrzebna była pomoc strażaków, gdyż istniało ryzyko, że niektórym z osobników mogła stać się krzywda. Zwierzęta zostały schwytane, zbadane, a przy okazji nałożono im obrączki.

Takie akcje strażaków nie zdarzają się codziennie, a jedną z nich mieszkańcy mogli dziś podziwiać przy ostrowskiej Konkatedrze. Interwencja mundurowych dotyczyła zabezpieczenia miejsca lęgowego ptaków. Do tego niezbędny wóz wraz z podnośnikiem. – Naszym zadaniem było zabezpieczenie miejsca akcji przed osobami trzecimi i pomoc na wysokości – mówi st. str. Wojciech Domagała, strażak Komendy Powiatowej PSP w Ostrowie Wielkopolskim.

Strażakom towarzyszył Tomasz Ekiert, członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. To on m.in. obrączkował sokoły. – Sprawdziliśmy ich kondycję poprzez pomiar masy i wielkość skrzydeł. Zdarza się, że te ptaki gnieżdżą się gdzieś w nietypowych miejscach, np. na kolcach, które stanowią dla nich zagrożenie. Warto wtedy sprawdzić, czy nic im nie zagraża – powiedział nam Tomasz Ekiert.

Obrączkowanie to nic innego, jak przyznanie ptakom ich indywidualnego numeru. To, jak ich dowód osobisty. Pozwala nawet po wielu latach zidentyfikować zwierzę, prześledzić jego drogę oraz określić długość życia.

CZYTAJ TAKŻE: Józef Kozan powiedział “dość”. Nie będzie dłużej prezesem Ostrowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Dwa okazy sokołów okazały się być zdrowe i w całkiem dobrej kondycji. – W poniedziałek było tych ptaków więcej. Teraz w gnieździe zostały tylko dwa. Musieliśmy sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Okazało się, że został tam m.in. jeden z młodych, najmniejszy. Myślę, że jeszcze dzień, dwa i on także wyleci z gniazda – dodał Tomasz Ekiert.

Sokoły Pustułki to stosunkowo nowy gatunek ptaków, który pojawił się na terenach miejskich. Wcześniej można go było spotkać na wsiach. W Ostrowie Wielkopolskim sokoły widziano ponad 20 lat temu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick