Śladami Ostrowskich Globtroterów [zaproszenie]

0
30 czerwca o godz. 19.00 (mała scena OCK w Ostrowie Wielkopolskim) w ramach znanego już wszystkim w Ostrowie, cyklu spotkań Śladami Ostrowskich Globtroterów, wyruszymy w podróż do Afryki. Tym razem organizatorzy szykują dla nas trzy spotkania jednego wieczoru – wyprawę do Kamerunu, o fotografii podróżniczej i przygodę w Zambii. Gościem będzie Maciej Klósak, Agnieszka Janowska (prowadząca i pomysłodawczyni projektu) oraz Bartek Sabela.

Afrykańska „mission impossible” Rogozińskiego odkryta na nowo.

„W latach 1882–1885 Stefan Szolc-Rogoziński wraz z ostrowianinem Klemensem Tomczekiem oraz Leopoldem Janikowskim odbyli podróż badawczą do terenów dzisiejszego Kamerunu, która była największą polska wyprawą do Afryki w czasie zaborów. Wyprawa Expédition Africaine Rogoziński „Vivat Polonia 2016” powtórzyła trasę Rogozińskiego. W planie wyprawy znalazły się wizyta w Kamerunie (region Limbe i Kumby, Yaoundé i Foumban), a także w Nigerii (Kalabar). Miałem tez okazję odwiedzić Króla Amou N’Doufou II i Prezydenta Liberii Alfreda Russella. Jak przebiegała wyprawa i spotkania z fascynującymi ludźmi, opowiem na spotkaniu. Zapraszam” – mówi Maciej Klósak.

Fotografia podróżnicza.

„Fotografia podróżnicza łączy w sobie wiele rodzajów fotografii. Trochę dokumentu, szczyptę fotografii portretowej i gram fotografii krajobrazu. Jest magiczna, ale też bardzo wymagająca. To nie tylko naciśnięci migawki aparatu. To umiejętne rysowanie światłem, znajomość techniczna aparatu, rozumienia sztuk plastycznych i ogromna cierpliwość. Musimy pamiętać także o prozaicznych rzeczach, jak przewożenie i zabezpieczenie sprzętu. Jak więc zrobić dobre zdjęcie? Jak odnaleźć się w obcej kulturze? Jaki sprzęt zabrać? Opowiem o tych wszystkich składnikach, by po zmieszaniu ich, wyszło coś pysznego” – mówi Agnieszka Janowska.

Z Lusaki na Księżyc.

„Na początku lat sześćdziesiątych gdy ówczesne potęgi – USA i ZSRR przeganiały się w kosmicznym wyścigu, wysyłając w kosmos każdego miesiąca potężne rakiety, świat obiegła nagle wiadomość, że do rywalizacji o tytuł pierwszego człowieka na Księżycu włącza się niespodziewanie nowy uczestnik. Młodziutkie, afrykańskie państwo – Zambia. A dokładnie jeden Zambijczyk – Edward Mukuka Nkoloso. Mało kto na świecie wiedział gdzie leży Zambia i jej stolica, Lusaka.

Jak Edward Mukuka Nkoloso wyobrażał sobie kosmos? Jakie obrazy rysowały mu się w głowie gdy patrzył w niebo?
Chciałbym tego posłuchać, siedzieć wraz z nimi na suchej trawie pośród buszu, w Zambii początku lat sześćdziesiątych i słuchać o kosmosie. O tym, że wkrótce ktoś z nich poleci na Księżyc, gdzieś gdzie nie był jeszcze żaden człowiek. Pierwszym będzie Zambijczyk. Martha Mwamba? A może Godfrey Mwango? Albo Ruben Simwenga? Lub syn dyrektora, Mukuka? Może jednak wszyscy razem, jeden po drugim i wtedy spotkają się na Księżycu, zatkną tam zieloną, zambijską flagę z orłem? „Z Lusaki na Księżyc” to opowieść o kosmicznych rakietach napędzanych ludzkim entuzjazmem i o porywającej, często irracjonalnej i trudnej do zrozumienia wierze w niemożliwe.” – intrygująco zachęca do spotkania Bartek Sabela.

Śladami Ostrowskich Globtroterów to cykl spotkań podróżniczych organizowanych przez Montownie Kreatywną, odbywających się raz w miesiącu od 2012 roku. Bohaterami spotkań są ludzie z sąsiedztwa, pełnij pasji i miłości do poznawania Świata. Razem z nimi mieliśmy okazję

być w najodleglejszych zakątkach Ziemi. Przemierzaliśmy bezdroża Syberii, zdobywaliśmy góry Tien Szan’u, pływaliśmy Batorym po Atlantyku, zwiedzaliśmy wyspę Hokkaido, w Afryce fotografowaliśmy pingwiny, a na Rapa Nui oglądaliśmy zaćmienie słońca. Prelekcje przez lata, zgromadziły ponad pięć tysięcy gości, a zainteresowanie nimi ciągle rośnie.

Jeżeli chcesz wziąć udział w projekcie i opowiedzieć o swojej pasji lub wyprawie zgłoś się do organizatorów spotkania – Montowni Kreatywnej.

Organizator spotkania; Montownia Kreatywna https://www.facebook.com/MontowniaKreatywna/?fref=ts Koordynator projektu; Agnieszka Janowska
tel;789 466 215

Termin spotkania: 30 godzina 19.00 miejsce; „Mała Scena OCK” ul. Wolności 2, Ostrów Wielkopolski. tel. +48 62 736 40 60

#MontowniaKreatywna #ŚladamiOstrowskichGlobtroterów #ŚOG #SOG #OstrówWielkopolski #Afryka #Zambia #Kamerun #fotografiapodróżnicza #wyprawa #podróż #prezentacja #pasja #podróż #projekt #siła #moc #dobraenergia #spotkanie #ludzie #OSW

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick