Sezon na grzyby – czas start! Na co zwracać uwagę?

0
Rozpoczął się sezon grzybowy. Wiele osób idzie na targ w poszukiwaniu dorodnych okazów, a niektórzy postanawiają sami wybrać się do lasu do poszukiwania. Sanepid apeluje: aby zbierać grzyby musimy się na nich dobrze znać! O pomyłkę nietrudno, a ta może być tragiczna w skutkach.

Najpopularniejszymi grzybami, jakie możemy spotkać w lesie to słynne podgrzybki, tzw. „czarne łebki”. Polną pieczarkę można jednak pomylić ze sromotnikiem, dlatego tak ważna jest wiedza w rozpoznawaniu grzybów. – Zbierajmy tylko te, których jesteśmy pewni. Na grzybach trzeba się znać. Zjedzenie trującego okazu może powodować martwicę wątroby – mówi Grażyna Kornaszewska, emerytowany klasyfikator grzybów.

Grzyby, które nadają się do spożycia to te, które pod kapeluszem są gąbczaste. Pod żadnym pozorem nie wolno zrywać, ani spożywać blaszaków. Są trujące! – Atlas grzybowy nie jest wystarczający. Osoby, które nie są pewne grzybów, które zbierają, niech tego nie robią – mówi Tadeusz Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Jeśli chodzi o sprzedaż grzybów to powinna się ona odbywać z ważnym certyfikatem wydanym przez klasyfikatora. Niestety w ostrowskim sanepidzie pracuje obecnie tylko jedna osoba, która jest wykwalifikowanym klasyfikatorem grzybów.

Według danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego w 2019 roku grzybami zatruło się 29 osób z czego aż 27 wymagało hospitalizacji.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick