Senator PiS-u nazywa burmistrza hipokrytą. Włodarz odpowiada

34
Senator Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Mikołajczyk oskarża burmistrza Krotoszyna o hipokryzję, z kolei Franciszek Marszałek twierdzi, że parlamentarzysta nie potrafi czytać ze zrozumieniem. O co chodzi? O wyraźnie zaostrzający się konflikt między panami, którego podłoża nie zna chyba nikt... Wszystko zaczęło się w momencie, gdy senator zaczął interesować się sytuacją krotoszyńskich nauczycieli. Według polityka mieli być nieodpowiednio wynagradzani za pracę, stanął zatem w ich obronie.

Jeszcze w maju ubiegłego roku w Krotoszynie dużo mówiło się o rzekomo nieprawidłowym naliczaniu wypłat dla nauczycieli. Według senatora Prawa i Sprawiedliwości-u Łukasza Mikołajczyka, otrzymał on pismo od jednego z nauczycieli z prośbą o wsparcie, bo pedagodzy mieli nie otrzymywać wynagrodzenia za obecność w szkołach w czasie m.in. rekolekcji, egzaminów czy rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego. – Te pieniądze im się po prostu należą. Nie może być tak, że nauczyciel traci nadgodziny, mimo że jest w pracy, a oznacza to tak, jakby go tego dnia nie było, więc możemy mówić w pewnym sensie o wyzysku – mówił w maju 2018 roku przed kamerami Telewizji Proart senator Mikołajczyk.

ZOBACZ TEŻ: Poseł Jan Mosiński komentuje aferę „Air Kuchciński”. „Moim zdaniem temat powinien być zamknięty”

Wówczas sprawę zgłosił Państwowej Inspekcji Pracy, ta zaś potwierdziła nieprawidłowości. Urząd tłumaczył, że przepisy dotyczące ustalania wynagrodzeń nauczycieli nie są do końca przejrzyste. – Mieliśmy uchwałę w roku 2008 w sprawie regulaminu wynagradzania. Był w niej zapis, że rozliczamy nadgodziny potrącając proporcjonalnie 1/5 składników wynagrodzeń i tą uchwałę wojewoda nam uchylił w tym punkcie. Kolejna uchwała była już w lutym 2009 i już była bez tego zapisu, który wojewoda nam podważył. Na tej podstawie staraliśmy się podporządkować wytycznym – wyjaśniał wiceburmistrz Krotoszyna Ryszard Czuszke. Łukasz Mikołajczyk uznał, że nauczyciele swoich praw powinni dociekać w sądzie, złożono więc pozew zbiorowy.

Personalne oskarżenie

W czerwcu tego roku ogłoszono cztery orzeczenia Sądu Okręgowego w Kaliszu w sprawie sytuacji krotoszyńskich nauczycieli. Orzeczenia przyznały rację pedagogom. „O ewentualnych działaniach odwoławczych (wniesieniu apelacji) strona pozwana (pracodawca) zdecyduje po zapoznaniu się z argumentami pisemnych uzasadnień wyroków” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn. Dalej dodano: „Burmistrz Krotoszyna zapewnia, że otrzymają oni wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe wyliczone zgodnie z zasadami, które wynikać będą z prawomocnych wyroków sądu wraz z należnościami ubocznymi” oraz że burmistrz zapewnia nauczycieli, którzy nie wdali się w spór zbiorowy, że będą traktowani na równi z tymi, którzy swoich praw dociekali na drodze prawnej.

To jednak nie był koniec. Senator Łukasz Mikołajczyk z końcem lipca spotkał się z dziennikarzami lokalnych mediów na krotoszyńskim rynku na konferencji prasowej podsumowującej ostatnie miesiące jego pracy. Jeden z tematów, który pojawił się w rozmowie, dotyczył właśnie nauczycieli. Parlamentarzysta miał użyć słów, które bezapelacyjnie uderzały personalnie we włodarza Krotoszyna. – Jest to przykład hipokryzji. Pan burmistrz mówił, że wykazuje się dużą troską o nauczycieli. Napisał nawet, że zwróci pieniądze nauczycielom, którzy nie złożyli pozwów sądowych. (…) Miało dojść do ugody. Ale włodarz Krotoszyna uznał, że nauczyciele nie są dla niego ważni i złożył apelację. W ten sposób jego hipokryzja została obnażona – skomentował nawiązując do faktu, że burmistrz w imieniu władz gminy faktycznie złożył apelację w sprawie nauczycieli.

Czytanie ze zrozumieniem

Na szybką kontrę zdecydował się burmistrz Franciszek Marszałek (Polskie Stronnictwo Ludowe). W pisemnym oświadczeniu odniósł się do słów polityka. Odpowiedź zaczął od stwierdzenia, że każdy człowiek wykształcony, z wysoką pozycją zawodową powinien potrafić czytać ze zrozumieniem, a senator najwyraźniej nie posiada takich zdolności. „Pan senator Mikołajczyk nie jest wprawdzie prawnikiem, ale jako członek wyższej izby polskiego parlamentu oraz partii politycznej mającej prawo wypisane na sztandarach, powinien rozumieć, co oznacza „prawomocność” – napisał burmistrz w oświadczeniu. Dodał także: „Od wydanych przez Sąd Okręgowy w Kaliszu wyroków przysługiwała apelacja. W swym komunikacie Burmistrz Krotoszyna zapowiedział, że decyzje co do wniesienia apelacji zapadną po zapoznaniu się z argumentami zawartymi w pisemnych uzasadnieniach wyroków, a po ich uprawomocnieniu się bezzwłocznie je zrealizuje. Po zapoznaniu się burmistrz stwierdził, że interpretacja przepisów dokonana przez Sąd Okręgowy w Kaliszu nie jest w pełni przekonująca i wymaga kontroli przez sąd II instancji – Sąd Apelacyjny. Wydłużył się tylko proces ustalania stanu prawnego, co w niczym nie podważa ani nie zmienia zawartej w oświadczeniu burmistrza deklaracji odniesienia decyzji sądu do wszystkich nauczycieli”.

Brak wzajemnej sympatii?

Gdzie leży podłoże konfliktu między samorządowcem i politykiem? Bez wątpienia o konflikcie można mówić, ale o powodach – jedynie spekulować. Nie jest tajemnicą, że senator Mikołajczyk bacznie patrzy na ręce burmistrza Marszałka i sytuacja nauczycieli nie jest jedyną, którą członek Senatu RP bierze pod lupę. Można przeczuwać, że w najbliższym czasie oświadczenie włodarza Krotoszyna znów doczeka się kontry senatora.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

34 KOMENTARZE

 1. Jestem jedną z nauczycielek w Krotoszynie. Bardzo dziękuję Panu Senatorowi bo gdyby nie on to nigdy nie mielibyśmy szansy na zwrot tego z czego nas ograbiono. Skutecznie Senator zadziałał w naszej sprawie i jest szansa na wygraną!!!

  • Wszyscy pamiętamy jak PSL-owcy ramię w ramię podnieśli z PO wiek emerytalny. Chcieli aby Polacy charowali do śmierci. Wszyscy wiemy jak jeszcze nie tak dawno klaskali Panu który atakował katolików. PSL to są farbowane lisy i tyle raz tak a raz tak, jak wiatr zawieje.

  • Gęsiarnia Janków Przygodzki słyszałam, że inwestorem jest Dziewczyna z młodzieżówki PSL. A inwestycje chce zrobić na terenie chronionym Natura 2000. Kto dał tej Pani pozwolenie, pytam jako mieszkanka.

  • Nooo to paniusiu jankowianka zapytaj jak traktował pan senator nauczycieli kiedy był dyrektorem szkoły . Potem dopiero opowiadaj głupoty . Pan senator ma głębo w poważaniu los nauczycieli . Interes przede wszystkim

  • Hipokryta ? moze jest ten któremu przypmniało się o nauczycielach w okesie kampanii wyborczej.A gdzie był jak nauczyciele domagali się swoich praw – podwyżek i zawieszenia pseudoreformy oświaty. Gorąco popierał Pan Senator – pseudoreformę Zalewskiej, i jako ,, pedagog ” – popierał gorliwie łamanie Konstytucji, łamanie prawa przez ,, dobrą zmianą „która niszczy naszą demokrację – upychanie kolanem ustaw w nocy – populizmu i kłamstwadla, która to partia dla przekory nosi w nazwie hasła – prawo i sprwiedliwość – a jest tego zaprzeczeniem. A jak jest to dobry przykład Marszałka Kuchcńskiego – Premier Szydło – bo im się wszystko należy – czy notoryczne kłamstwa Premiera Morawieckiego. To są standarty PIS i i w tym groniej wychowaca dzieci i młodzieży – pedagog czuje się dobrze i wspiera te niszczące działania nieudaczników i populistów.

  • Oby tak dalej ? ! – czyli nijak. Przed wyborami aktywny i dobry. Podczas strajku nauczycieli plucie i oskarżanie – chwalenie demolki oświaty.
   Fałsz i obłuda. Podwójna moralnośc.

  • To najgorsze, że wydawać by się mogło porządny człowiek i pedagog – a stał się jednym z tych którzy ślepo w imię osobistych korzyści wspiera tzw. ,, dobrą zmianę ” PIS – która demolije nasz kraj, naszą demokrację, tworzy podziały społeczne – i teraz uaktywnia się w okresie kampaniiwyborczej – a jak były protesty nauczycieli to głowa w piasek i wspieranie stanowiska wodza z Nowogrodzkiej – i zachwalenie pseudoreformy Zalewskiej. Gdzie honor i uczciwość, prawo i sprawiedliwośc – ? To smutne że tak można się zmienić, iwspieerać w tej formacji populizm, kłamstwa, nieudacznictwo i rujnowanie kraju !

 2. Senator jest jeden w okręgu. Więc tytuł jakiś mało logiczny Senator PISu… no ale może pani redaktor nie wie ze jest tylko 100 senatorow a nijaki mikolajczyk jest jeden na cztery powiaty.

 3. A co Super Senator Mikołajczyk zrobił w czasie strajków? Jak zadbał o dobro nauczycieli? Jego dawni podwładni z SP9 w Ostrowie wiedzą i nie zapomną

  • ….sp9 to chyba nie jedyna szkola w okregu pana senatora….czy nauczyciele z tej szkoly powinni oczekiwac innego traktowania….na jakiej podstawie….pan senator wypowiadal sie podczas konfliktunauczycieluw sposob jasno wskazujacy na niepokoj o los i sytuacje nauczycieli o ich trudna prace i niskie wynagrodzenie ….moze nalezy przed takimi opiniami zapoznac sie z cslosci zagadnienia…polecam

  • Pan Łukasz zawsze stał, stoi i będzie stał po stronie nauczycieli. Moje kochane koleżanki nie piszcie bzdur. Co wam dała Platforma Obywatelska? i gdzie byłyście jak PO rządziło 8 lat? bałyście się głowę podnieść, taka jest prawda że was z pracy zwolnią.

 4. A twojemu latającymi marszałkowi i kolesiom z rodzinami z PiSu też się należało to latanie ,możesz odpowiesz senatorku ?

 5. ….mozna uznac z wypowiedzi wladz krotoszyna ze przepelnia ich nie tylko niekontrolowana zlosc ale glownie brak profesjonalizmu….mozemy sie w koncu pieknie roznic ale dyskutowac na arguenty….takie jest oblicze samorzadowcow…tak wyglada mala ojczyzna….w smutny prstacki sposob obraza senatora RP….slowa swiadcza o zakompleksieniu …zawisci …

 6. Brawo Senatorze! jest pan bardzo aktywny. Proszę zająć się naszą sprawą w której, PSL-owski układ działa. Chodzi konkretnie o powiat ostrowski w szczególności o gęsiarnie w Jankowie Przygodzkim. Mieszkańcy protestują a inwestor powiązany z PSL-em nic sobie z tego nie robi.

 7. Typowy pisowiec – a był wg nas w miarę porządnym Nauczycielem zanim został Senatorem. Jako nauczyciele nai zapomnimy jak sie zchowywał wobec swoich kolezanek i kolegów. a teraz przed wyborami szuka głosów w Krotoszynie. – ponieważ w Ostrowie jest spalony ! typowy hipokryta i – karierowicz bez zasad i honoru. Smutne ale prawdziwe.

 8. A podczas strajków i walki nauczycieli o swoje prawa – nie miał nic do zaoferowania – zapomniał o swoich koleżankach i kolegach. Z gorliwością reprezentował linię partii PIS i chwalił pseudoreformę Zalewskiej. Stał po drugiej stronie barykady zapominając o nauczycielach – gdzie Jego godność i i zrozumienie.
  Teraz przed wyborami uaktywnia się – szuka poparcia w populistycznych hasłach – i kłamstwie – wstyd i żenada.

 9. Jedna kadencja dojenia państwowej kasy przez PIS wystarczy!!!
  Dosyć łamania Konstytucji, niszczenia praworządności, uchwalania prawa z pogwałceniem wszelkich reguł i procedur, kneblowania dyskusji w Sejmie, kupowania poparcia poprzez rozdawnictwo budżetowych pieniędzy.
  Z sojuszników na arenie międzynarodowej pozostał nam Orban, Salvini i Łukaszenka i biznesmen Trump.
  A to tylko wycinek dokonań partii o przewrotnej nazwie prawo i sprawiedliwość!

  • Gdzie byłeś jak PO nas obywateli doiło przez 8 lat? na nic nie było. A teraz przynajmniej ludzie otrzymują i 500+ i 13 emeryturę i wyprawkę szkolną i wyższe wynagrodzenie minimalne i niższe podatki. Bardzo dobrze że rząd wspiera Polaków rozdawnictwem to słynęło PO w knajpach u Sowy i Przyjaciele, w aferach hazardowych itp. to dopiero było rozdawnictwo dla kolesi.

 10. Szkoda, że o nauczycieli nie dbał tak gdy był dyrektorem w SP9. O, przepraszam, zadbał jedynie by jego małżonka dostała tam pracę.
  Hipokryzją jest to, że Pan Senator wybrał inną ścieżkę kariery zawodowej w polityce, porzucił szkolnictwo, a w tej chwili udziela się… Swoim nauczycielom jakoś niechętnie płacił dodatkowo…no chyba tylko tym, którzy byli na jego zawołanie 24 na dobę….
  Jego Stowarzyszenie to nic innego jak przykrywka dla wyciągania pieniędzy z wszelkich możliwych urzędów, nie zapominając o własnym wynagrodzeniu za Koordynację projektu…wypracowaną na garbie innych ludzi.
  Jest piękna i mądra sentencja Ten, co obrzuca innych błotem – rzadko ma czyste ręce.

  • Stefanie nie zazdrość. Każdy ma prawo wybrać taką karierę jaką chce. Więc argumenty że porzucił szkołę są chybione. Czy ty nie zmieniałeś pracy? A co do stowarzyszenia każdy ma prawo założyć stowarzyszenie więc do dzieła i też będziesz koordynatorem projektu jak tak bardzo chcesz. Narzekać i nic nie robić to jest najlepiej.

 11. Senator który nikomu konkretnie nie pomógł – a wręcz przeciwnie – stał przeciwko środowisku nauczycielskim jak była potyrzeba wsparcia i pomocy. Podwójna moralnośc byłego nauczyciela ze szkoły SP 9 w Ostrowie Wlkp. Chwalił również demolkę oswiaty Zalewskiej.- wstyd i żenada.

 12. Jak się demoluje demokracje – nie przestrzega Konstytucji – i uczestniczy w populizmie i kłamstwie ,m dobrej zmiany ” – to jest dobry czy zły polityk a przede wszystkim człowiek i pedagog ? a jak jest to widać – po szaleństwach obecnej władzy – typowy przykład rozpasania i kłamstw oraz bezkarności – Kuchcinski – prawdziwa .. dobra zmiana ” – chyba, ze znowu wina Tuska.!

  • A jak iest to widać i słychać – czyli żle. Szkolnitwo zdemolowane, służba zdrowia ledwo dyszy, Prworządnośc niszczona, kultura i historia krojona wg PIS, a do tego inflacja gdy w 2015 była deflacja, nieprzestrzegana Konstytucja, niszczona media – a rzędowa tuba RVPiS – to tragedia oaza kłamstwa – Premier kłamca i to notoryczny – Prezydent jednej partii itd itp – a Senator zadowolony – popiera to wszystko – jaki to pedagog – wychowaca młieżyw takim bagnie ugrzązł i mówi i popiera to co złe i obrzydliwe. widać tą dobrą zmianę – np. w całej okazałosci po marszałku Kuchcinskim. fałsz i obłuda, !

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick